Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksuste ja lähiala detailplaneering

Tartu Vallavalitsus algatas 18.10.2017 korraldusega nr 514 Tila külas asuvate Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksuste ja lähiala detailplaneeringu, kinnitas lähteülesande ja algatas keskkonnamõju strateegilise hindamise.

Detailplaneeringuga kavandatakse Tartu Graanul AS tööstusala laiendust Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksusel. Planeeritakse rajada pelletitootmise liin ning laiendada puidu järeltöötlusega seotud tootmisala Pelleti ja Kivvestiko kinnistutel. Kavandatakse Pelleti kinnistul asuva saematerjali kuivatamise võimalikku laiendamist ning vajadusel lammutatakse ladu ja demonteeritakse silod Pelleti kinnistul. Pelletitootmine planeeritakse viia tasemalt 30 000 t/a, mahuni 100 000 t/a.

Veski kinnistule kavandatakse 15 MW võimsusega (kütuse järgi) elektri- ja soojuse koostootmisjaama. Koostootmisjaama põhikütuseks on planeeritud puidupõhine biomass. Biomassile on kavas lisada ka prügipõhist jäätmekütust (mitte üle 100 tonni ööpäevas). Planeeritavate hoonete kõrgus on u 20 m. Käesoleval ajal toimub soojuse tootmine Pelleti kinnitusl üle 10 a vanuses 2 MW võimsusega biokütusel katlamajas. Uue jaama valmimisel jääb see ainult reservkatlaks.

Detailplaneeringu eesmärgiks on maaomaniku soovist lähtuvalt Pelleti ja Kivvestiko kinnistute liitmine, Veski ja Kivvestiko maa sihtotstarbe muutmine, ehitusõiguse määramine, liikluskorralduse ja tehnovõrkude lahendamine, keskkonnakaitseliste abinõude ning vajalike kitsenduste määramine.

Üldplaneeringuga määratav maakasutuse juhtotstarve on territooriumi kasutamise valdav otstarve, mis annab määratletud piirkonnale edaspidise maakasutuse põhisuuna. Üldplaneeringuga on planeeritavale maa-alale antud tootmis- ja ärimaa juhtotstarve. Taotletav maakasutus ei ole vastuolus kehtiva Tartu valla üldplaneeringuga.

Planeeritavate hoonete kõrgus on u 22 m. Piirkonnas lubatavate tootmishoonete kõrgus on kuni 12 m. Kavandatavad objektid on ümbruskonnast erinevad kõrguse poolest, aga see ei lähe üldplaneeringuga vastuollu.

Kehtiva valla üldplaneeringu kohaselt on detailplaneeringu koostamise kohustus kõikidel arendatavatel äri- ja tootmismaa funktsiooniga maa-aladel. Täiendavalt on detailplaneeringu koostamise kohustusega ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise piirkonnad.

Detailplaneeringu algatamisel koostati keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnang. Eelhinnangu koostaja on Skepast & Puhkim OÜ, Marju Kaivupalu ja Hendrik Puhkim.

Koostatud eelhinnangus on analüüsitud kavandatava tegevusega seotud keskkonnaaspekte ning võimalikke mõjusid – alal esinevad loodusvarad, nende omadused ja taastumisvõime ning keskkonna vastupanuvõime; pinna- ja põhjavesi; kaitstavad loodusobjektid ja elupaigatüübid; piirkonna areng ja teenuste kättesaadavus; teed ja transport; müra ja vibratsioon; õhusaaste ja lõhn; jäätmeteke; avariiolukordade esinemise võimalikkus.

Eelhinnangu kokkuvõtte kohaselt on keskkonnamõjude strateegilise hindamise läbiviimine vajalik, kuna kavandatud tegevus võib avaldada mõju pinna- ja põhjaveele ja õhukvaliteedile, sest ei ole teada millist tehnoloogiat planeeritakse kasutada ja milline on kavandatava tegevuse mõju suurus ja ruumiline ulatus.

Tartu Vallavalitsuse 18.10.2017 korralduse nr 514 „Tila külas asuvate Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksuste ja lähiala detailplaneeringu lgatamine, lähteseisukohtade kinnitamine ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine" kohta esitati vaie, milles leitakse, et planeeringu algatamine on ilmselges vastuolus üldplaneeringuga, sest kavandatavas detailplaneeringus ei kavatseta kinni pidada üldplaneeringus sätestatud hoonete kõrgusest. Samuti leitakse, et üldplaneeringuga ei ole kooskõlas 15 MW tehnorajatised. Tartu Vallavalitsuse 25.01.2018 korraldus nr 60 „Vaideotsus" kohaselt leiti, et hinnata tuleb täiendavalt algatatud planeeringu ning Tartu valla üldplaneeringu kooskõla ning vajadusel planeeringu algatamine uuesti otsustada. Muus osas jäeti vaie rahuldamata.

Tartu Vallavalitsuse 08.03.2018 korralduse nr 195 „Tartu Vallavalitsuse 18.10.2017 korralduse nr 514 alusel algatatud Tila külas asuvate Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksuste ning lähiala detailplaneeringu ja Tartu valla üldplaneeringu kooskõla kaalumine" otsustati jätta kehtima Tartu Vallavalitsuse 18.10.2017 korraldus nr 514 ning planeeringu algatamine uuesti otsustamata.

08.03.2018 korraldusega nr 196 otsustati jätta vaie rahuldamata.

Koostatava Pelleti, Kivvestiko ja Veski maaüksuste ja lähiala detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus esitati ettepanekute saamiseks koostöö tegijatele ja kaastavatele. Laekunud seisukohad on läbi analüüsitud ning koondatud keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsuse tabelisse 8.

Keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus: