TARTU vald

Alevid:

Raadi

Alevikud:    

Kõrveküla, Lähte, Tabivere, Vahi, Vasula, Äksi

Külad:

Aovere, Arupää, Elistvere, Erala, Haava, Igavere, Juula, Jõusa, Kaiavere, Kaitsemõisa, Kassema, Kastli, Kikivere, Kobratu, Koogi, Kukulinna, Kõduküla, Kõnnujõe, Kõrenduse, Kämara, Kärevere, Kärkna, Kärksi, Kükitaja, Laeva, Lammiku, Lilu, Lombi, Maarja-Magdaleena, Maramaa, Metsanuka, Möllatsi, Nigula, Nõela, Otslava, Pataste, Piiri, Puhtaleiva, Pupastvere, Raigastvere, Reinu, Saadjärve, Saare, Salu, Sepa, Siniküla, Soeküla, Soitsjärve, Sojamaa, Sootaga, Sortsi, Taabri, Tammistu, Tila, Toolamaa, Tooni, Tormi, Uhmardu, Valgma, Valmaotsa, Vedu, Vesneri, Viidike, Vilussaare, Voldi, Võibla, Väägvere, Väänikvere, Õvanurme, Õvi

Tartu, Tabivere, Laeva ja Piirissaare valla ühinemise teel moodustus 24. oktoobril 2017 uus haldusüksus – Tartu vald.

Uue valla volikogu ja valitsus asuvad Kõrvekülas, teeninduspunktid paiknevad Tabivere ja Laeva alevikus ning Piirissaarel. Ühinenud omavalitsuse rahvaarv on üle 10 000 ning territoorium üle 700 km 2. Valla territoorium jaguneb 70 külaks ja 6 alevikuks (Kõrveküla, Lähte, Tabivere, Vahi, Vasula ja Äksi) ning Raadi aleviks.

Valla halduskeskuseks on Kõrveküla alevik, mida esmakordselt mainiti ajaloos alevikuna 1977. aastal (1582 Korwa nime all).

Vallale on iseloomulik kaunis Vooremaa maastik, mida läbib Amme jõgi. Alates 1991. aastast on Piirissaar Piirissaare maastikukaitseala, mis on rahvusvahelise tähtsusega märgala. Alam-Pedja looduskaitseala territoorium paikneb Tartu vallas. Looduskaitsealaga tutvumiseks on rajatud kolm loodusrada, millest Selli-Sillaotsa õpperada  (pikkus 4,7 km) kulgeb Laeva soos. Valla territooriumil on 6 looduslikku järve, millest suurim on Saadjärv.

Suuremateks turismiobjektideks on 1997. aastal rajatud Elistvere Loomapark, mis asub omaaegse Elistvere mõisa (1355) südames, 2010. aastal avatud kogupere mängumaa Vudila, 2012. aastal avatud Jääaja Keskus ning Piirissaare saar (7,5 km2), mis sai endale ametliku nime 18. sajandil.

Vooremaa endine kihelkondlik keskus paikneb Äksi Andrease kiriku (1889) juures, mille aias asuvad Vabadussõja mälestusmärk ja mälestuskivi Äksis töötanud ja elanud kirjamees Otto Wilhelm Masingule. Lisaks Äksi ja Piirissaare kirikule (1927)  on vallas Maarja-Magdaleena kirik, mis asub Maarja-Magdaleena kihelkonnas aastast 1887. Äksi kalmistu juures asub mälestuskivi 13-kordsele maailmameistrile laskmises, Elmar Kivistikule. Metsanuka külas on sündinud kirjanik Mait Metsanurk, kes on kirjutanud seal elades raamatu "Soosaare", mis ilmestab sealse küla elu. Puhtaleiva ja Äksi küla piirimail on Äksi nõia Hermine Elisabeth Jürgensi mälestuskivi. Kobratu külas on püstitatud mälestuskivi  Kaarel Eenpalule.  Tabivere pargis asub kolonel Karl Partsi mälestussammas. Kassema külas asub keeleteadlase Julius Mägiste mälestuskivi. Jõgeva maantee äärde jääv Eesti esimene trekirada on tähistatud kiviga – Saadjärve rattaaed, kus täna asub Tabivere BMX rada.

Praeguse Tartu valla halduskeskuses avati 1766. aastal külakool, kus ühe õpetaja perekonda sündis tuntud naishelilooja Miina Härma.  Juba 1680. aastast on esimesed andmed Maarja-Magdaleena köstrikooli olemasolu kohta, millest alates loeb oma vanust tänane J. V. Veski nimeline Maarja-Magdaleena Põhikool. Väägvere küla on saanud kuulsaks oma külakooli ja puhkpilliorkestriga, mille edendamises on suur osa Taavet Wirkhausil. Kuulus on ka Pupastvere külas asunud Orge külakool, mille töötas kuulsaks Paul Bergmann.

Mainimata ei saa jätta Kukulinna (1553), Sootaga (1553), Vasula (1446), Saadjärve (1557) ja Laeva mõisaid. Laeva mõis asutati 17. sajandil rüütlimõisana Kursi kihelkonda Tartumaal. Tabivere mõis oli rüütlimõis Äksi kihelkonnas, mille hobusejaamaks ehitatud hoones (1858) asub Tabivere muuseum. Tabivere jaamahoone valmis eriprojekti järgi 1877. aastal Tabivere mõisa maadele. Tabivere alevikku mainiti esmakordselt ajaloos 1585. aastal, alevikus asub maakividest tuulik.

2016.aastal avati Piirissaare vanausuliste majamuuseum, kus on eksponeeritud kohalike vanausuliste religiooni- ja kultuuripärand, mis võimaldab tutvuda saare asukate elustiiliga. Muuseum korraldab saabuvatele turistidele saart tutvustavaid ekskursioone.

Äksis asub Soomepoiste tuba-muuseum, mis avati 2002.aastal Soome Sõjaveteranide Ühenduse, Tartu vallavalitsuse ja Soome riigi algatusel ning toetusel.

1914. aastal valmis tänane Laeva kultuurimaja, mis kandis varasemalt nimetust Laeva Seltsimaja. 1948 sai tänapäevase kuju Maarja-Magdaleena rahvamaja, mis asub Maarja-Magdaleena kogudusele kuuluvas hoones. 2001. aastal sai nurgakivi Tabivere Rahvamaja. Septembris 2020 avati renoveeritud Tammistu Raamatukogu-Külakeskus.

Vallas on 9 raamatukogu ja avalikku internetipunkti. Kõrvekülas asub Tartu maakonna raamatukoguna Kõrveküla Raamatukogu. Lisaks töötavad vallas Lähte Ühisraamatukogu, Tammistu, Vedu, Äksi, Tabivere, Maarja-Magdaleena, Laeva ja Piirissaare raamatukogu. Tartu vallas tegutseb neli noortekeskust - Laevas, Lähtel, Tabiveres ja Maarja-Magdaleenas. Ülejäänud piirkondades pakub teenust mittetulundusühing Noored Toredate Mõtetega (NTM).

Tartu Valla Muusikakool asutati 1998.aastal, mis tegutseb Kõrvekülas ja Lähtel. 2011. aastal alustas Tabivere põhikoolis tegevust Tabivere Huvikool, mis kasvas välja 1997. aastast alates tegutsenud H. Elleri nimelisest Tartu muusikakooli Tabivere filiaalist.

Tartu Valla Spordikool tegutseb alates 2005. aastast, kus on võimalik tegeleda 7 spordialaga. Äksis tegutseb Äksi Motoklubi aastast 1999 laste ja noorte motospordi treeningutega. Tabivere pargis on huvilistel võimalus discgolfi mängida.

Tartu vallas toimub mitmeid kultuuri- ja spordisündmusi, nagu vabariiklikud valdade tali- ja suvemängud, Tartumaa valdade tali- ja suvemängud, Emajõe talimängud, "Kõrveküla Rammumees", Saadjärve Jahtklubi poolt korraldatavad purjetamisvõistlused (nii suvel kui talvel, sh rahvusvahelised). Tuntud kultuurisündmused on Amme Rock, Saadjärve festival, Äksi kihelkonnapäev, Maarja-Magdaleena kodukandipäev, D. O. Wirkhausi nimeline noorte puhkpilli- ja löökpillimängijate konkurss , Vudila Hõbekala.

Suuremateks ettevõteteks valla territooriumil on Valio Eesti AS, Mayeri Industries AS, Same OÜ, Baltic Connexions OÜ, Lingalaid OÜ, Arens AS, Ikodor AS ja Rotaks-R OÜ.

Tartu Vallavolikogu on 25-liikmeline. Volikogu on moodustanud kuus alalist komisjoni – revisjonikomisjon, arengu- ja planeerimiskomisjon, majanduskomisjon, sotsiaalkomisjon, hariduskomisjon ning kogukonna- ja kultuurikomisjon.

Vallavalitsus on viieliikmeline, kuhu kuuluvad vallavanem, majandusosakonna juhataja, arendusosakonna juhataja, sotsiaal- ja haridusosakonna juhataja ning vallaarhitekt.

Volikogu istungid toimuvad reeglina üks kord kuus ja vallavalitsuse istungid kord nädalas.

Alusharidust annavad Tartu vallas Kõrveküla lasteaed Päikeseratas, Lähte lasteaed Kiisupere, Laeva lasteaed, Tabivere lasteaed, Raadi lasteaed Ripsik (ja II maja Nupsik) Maarja-Magdaleena lasteaed ning Raadi lastehoid.

Põhiharidust annavad Tartu vallas viis kooli – Kõrveküla Põhikool, Laeva Põhikool, Lähte Ühisgümnaasium, Tabivere Põhikool ja J.V.Veski nim Maarja-Magdaleena Põhikool.

Vallas tegutseb Edukate Laste Organisatsioon (ELO), Kodutütred, GETA klubi ja Gaidid. Lisaks neile tegutsevad õpilasesindused Kõrveküla Põhikoolis ja Lähte Ühisgümnaasiumis ning Tartu Valla Noortevolikogu.