Lõimumist edendavad kogukondlikud tegevused

Lõimumine algab kohtumisest: aitame kokku tuua kogukondi

Eestis on palju eripäraseid kogukondi, kus elab eri keele- ja kultuuritaustaga inimesi.  Selleks, et toetada lõimumist ja koostööd kogukondades, on Kultuuriministeerium algatanud projekti „Lõimumist edendavad kogukondlikud tegevused".

Projekti eesmärk on luua rohkem võimalusi eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste osalemiseks kogukonnaelus, vähendada keelelist ja sotsiaalset eraldatust, suurendada ühtekuuluvustunnet, toetada lõimumist kohalikku identiteedi tugevdamise kaudu ning suurendada vabaühenduste võimekust kaasata mitmekesise taustaga inimesi oma tegevustesse.

Kultuuriministeeriumi partnerid on Eesti Rahvakultuuri Keskus, Integratsiooni Sihtasutus ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital, kes viivad ellu kogukondi toetavaid tegevusi, et aidata kohalikel kogukondadel uute liikmetega tuttavaks saada ja neid kogukonna tegemistesse kaasata.

Esimesel aastal loome vundamendi – milline on kogukondade roll? Lõimumine on pikaajaline protsess, mis algab tuttavaks saamise, suhete ja usalduse loomisega. Eesti Rahvakultuuri Keskuse ülesandeks projektis on korraldada sihtrühma kaasavaid ja omavahelist suhtlemist soodustavaid koostöötegevusi kõikjal Eestis, v.a Ida-Virumaal.

2025. aastal keskendume eelkõige kogukondade kaardistamisele ja kohalike partnerite leidmisele, et tagada tegevuste tõhus elluviimine. Kui te olete mõelnud, kuidas oma piirkonnas lõimumist toetada, siis vahel piisab lihtsalt ühest heast ideest ja tahtest midagi koos teha. Kohalikel kogukondadel, omavalitsustel ja vabaühendustel on oluline roll selliste tegevuste ja sündmuste planeerimisel, mis aitavad inimesi kokku tuua ja kogukondi ühendada.

Eesti Rahvakultuuri Keskuse projektijuht Sille Roomets: „Mõelge üritusele, mis tooks inimesed kokku – näiteks ühine kokkamine, looduses matkamine, talgud, tähtpäeva tähistamine, kultuurisündmus või hoopis mõni loov töötuba. Just sellistes kohtades sünnivad päris vestlused ja uued suhted. Igal kogukonnal on oma eripära – kasutage seda ära ja leidke viis, kuidas uusi elanikke kaasata sellesse, mis teil juba hästi toimib."

„Kui teil on selleks huvi ja tahe, siis mõelge, kellega koostööd teha, millise sõnumiga inimesi kutsuda ja kuidas muuta üritus selliseks, kuhu igaüks tunneks end oodatuna. Lõimumine ei pea olema keeruline – see algab väikestest sammudest ja suurest soovist inimesi ühendada." lisab Roomets.

Kultuuriministeeriumi kogu projekti eelarve on  5,17 miljonit eurot, tegevusi toetab Euroopa Sotsiaalfond+. Projekt kestab kuni 2029. aasta septembrini.

Rohkem infot kaasalöömise kohta Eesti Rahvakultuuri Keskuse regiooni mentorilt

 

TARTU-, JÕGEVAMAA
Kati Grauberg-Longhurst
5787 1177
kati.grauberg@rahvakultuur.ee

 

Foto: KÜSK