Tartu vald korraldas ja võitis 39. Eesti omavalitsuste talimängud

39. Eesti omavalitsuste talimänge võõrustas Tartu vald, kellele tulid appi Tartu linn. Ujumine viidi läbi Aura Keskuses ning mäesuusatamine Otepää vallas Väikese Munamäe mäesuusanõlvadel.   2.-3. märtsil Lähtel toimunud talimängudel osales ligi 1200 sportlast 52 omavalitsusest, kes võistlesid erinevatel spordialadel. Mängud hõlmasid murdmaasuusatamist, mäesuusatamist, kabet, malet, lauatennist, meeste ja naiste korvpalli, ujumist ning omavalitsusjuhtide võistlust.

Kui mängud olid avatud EMSL Jõud president Helir-Valdor Seederi poolt, võisid mõõduvõtmised alata. Lähtel roheliste põldude vahel kulgenud valgel suusarajal startis 327 suusatajat. Lähte Spordihoones üles seatud 12 tenniselaual sooritasid ees- ja tagantkäe löökide seeriaid lauatennisemängijad. Male ja kabe laudade taga käis vilgas mõttetegevus  Lähte Ühisgümnaasiumis. Korvpall visati õhku kolmel korvpalliväljakul Kõrvekülas, kus osales 15 meeskonda ja 5 naiskonda.

Tartu vald osales kaheksal spordialal. Ülekaalukas esikoht võideti talimängude peaalal murdmaasuusatamises. Esikoht võideti ka males, teine  mäesuusatamises ning kolmas koht naiste korvpallis. Neljas koht saavutati lauatennises, kaheksas  kabes ning 17.-20. koht meeste korvpallis.

Omavalitsusjuhtide võistluses osalesid Tartu vallavanem Jarno Laur ja volikogu esimees Vahur Poolak, kes andsid oma panuse  võistkondliku esikoha saavutamisel.

Murdmaasuusatamises võideti meeste 3 x 5 km teatesuusatamine. Tartu valla I meeskonda kuulusid  Hugo Johannes Nurk, Stefan Kivil ja Ralf Kivil. Pronksmedali võitis Tartu valla II meeskond koosseisus Rauno Tiimann, Oskar Lehto ja Robin Kütt. Tartu valla III võistkond saavutas 9. koha ja IV võistkond 15. koha.  Naiste 3 x 2, 5 km teatesuusatamises võitis Tartu valla I naiskond hõbemedali koosseisus Pauliine Puusaar, Kätlin Kukk ja Gerda Kivil. Tartu valla II naiskond koosseisus Nete Nicole Harkmann, Heleri Kivil ja Adeliine Lail saavutasid 6. koha. Individuaaldistantsidel võideti kokku 4 kuld- ja 2 pronksmedalit. Kuldmedalid võitsid Stefan Kivil M16, Gerda Kivil N18, Heleri Kivil N45 ning Ralf Kivil meeste vanuseklassis. Pronksmedali võitis Kalmer Kiiver M16 ja Kätlin Kukk naiste vanuseklassis. Murdmaasuusatamises võitis esikoha Tartu vald 1228 punktiga, järgnesid Jõhvi vald 1205 ning  Viljandi vald 1203 punktiga.

Seitse individuaalset medalit võideti ka mäesuusatamises. Kuldmedali võitsid mäesuusal Lise Vaher naiste ja Laur Mägi meeste vanuseklassis.  Hõbemedali võitis Renet Riitsalu meeste ning pronksmedali Liina Vaher N35 ja Andres Valgerist M16 vanuseklassis. Lumelaual võitis hõbemedali Gen Mandre ja pronksmedali Kaarel Vihermäe. Mäesuusatamise võitis võistkondlikult Otepää vald, Tartu ja Harku valla ees.

Tartu vallale kuldmedali võitnud malevõistkonnas mängisid Pavel Vorobjov, Tauno Metsalu, Karmen Viikmaa, Kertu Karba ja Sander Lain. Tartu valla II võistkond saavutas 7. koha.

Tartu valla naiskorvpalluritele kuulusid sel korral pronksmedalid. Naiskonnas mängisid Piret Kaljagin, Karin-Liis Haljaste, Doris Park, Kadi Kals, Roberta Erkma, Tatjana Razguljaeva, Janett Parv, Marian Adalbert, Mariina Kaaver ja Eleriin Vaino. Treener, nagu ikka Helbe Erkmaa.

Tartu valla lauatennise võistkond koosseisus Janno Järve, Erlend Kesa, Reet Juurik, Daniels Kopants̆uk ja Lisanna Põder võitsid hinnatava 4. koha. Esikoha võitis Maardu linn Harku valla ja Viru-Nigula valla ees.

Tartu valla kabevõistkond koosseisus Kaarel Ots, Ago Vooremäe, Riina Jaanuska-Enno, Markkus Soikonen ja Kaileen Kreela saavutasid tubli 8. koha. Esikoha võitis Jõgeva valla I võistkond Kiili ja Saue valla ees.

Tartu valla korvpallimeeskond eelturniirilt edasi ei pääsenud ning saavutas 17.-20. koha.

39. Eesti omavalitsuste talimängude absoluutarvestuses olid kolm paremat omavalitsust

Tartu vald 275, Luunja vald 248 ja Elva vald 241 punktiga. Väikestest valdadest oli parim Luunja  vald 248 ja linnadest Rakvere linn 206 punktiga.

Talimänge korraldas Eestimaa Spordiliit Jõud koostöös Tartu Vallavalitsuse, Tartu Valla Spordikooli ning Tartumaa Spordiliiduga.

Suur tänu, kõikidele vabatahtlikele ja Lähte ÜG ja Lähte kogukonna inimestele!

Täname ka osalejaid ning pealtvaatajaid.

Järgmised talimängud - 15. Eestimaa talimängud toimuvad 1.-2.märtsil 2025.aastal Tartu vallas. Käesoleva aasta Eesti omavalitsuste suvemängud toimuvad 17.-18. augustil Kuressaares.

Toomas Rosenberg- talimängude kohtunik

Agu Laas- talimängude peakohtunik