Puugid ei maga. Kuidas kaitsta end ja oma koduloomi?

Varakevadel ja suvel tabab paljusid lemmikloomaomanikke üks ebameeldiv kohustus – eemaldada oma koerte või kasside küljest puuke. Puuke leidub nii maal, metsas kui ka linnaparkides. Puugid muutuvad aktiivseks siis kui keskmiseks ööpäevaseks temperatuuriks on +5 kraadi. Kõige tõhusam puukide vastu võitlemise vahend on ennetamine.

Mida teha selleks, et sellest kohustusest vabaneda ja oma lemmikud puugivabana hoida ning kaitsta end ja oma lemmiklooma?

Enamik puuke on talveunest ärganud ja otsivad aktiivselt toitu.

Puugid ei ohusta ainult meid, vaid ka meie koduloomi. Nad levitavad erinevaid viirus- ja bakterhaigusi, millesse loomad võivad nakatuda. Kassid ja koerad saavad puugid õues jalutades. Puugid pääsevad lihtsasti looma karvale, leiavad nahalt pehme veresoonerikka koha ja hakkavad verd imema. Poeketi KIKA loomaarsti ja farmatseudi Kamilė Ausmanė sõnul võib looma hammustanud puuk põhjustada palju ohtlikke haigusi.

Oht meie koduloomadele

Neli levinuimat puukidelt saadud koduloomade haigust on babesioos, anaplasmoos, erlihhioos ja borrelioos.

Babesioos (piroplasmoos) on üks enim koduloomadele diagnoositud haiguseid. Haigust tekitavad babeesiad ehk veres parasiteerivad ainuraksed. Puugihammustuse korral jõuavad babesioosi tekitavad parasiidid koera verre ja häirivad punaste vereliblede (erütrotsüütide) tööd, mille tulemusel muutub koer päeva või kahe jooksul loiuks, apaatseks, isutuks, tal tekib palavik ning võib esineda kõhulahtisust ja oksendamist.

Koerad haigestuvad sageli ka erlihhioosi ja anaplasmoosi. Nende haiguste sümptomid on palavik, isutus, apaatia, kaalulangus, eritised või verejooks silmadest ja ninast ning tursunud jäsemed. Võib esineda ka oksendamist, kõhulahtisust, köha ja hingamisraskuseid.

Kuidas kaitsta koduloomi?

Loomi saab puukide eest kaitsta mitmel viisil. Oluline on jälgida kodulooma tervist ja kasutada sobivaid kaitsevahendeid. Kahjuks ei taga ükski vahend täielikku kaitset puukide eest, mistõttu soovitatakse kasutada mitut kaitsevahendit korraga.

Kaelarihmad ei peleta üksnes kirpe ja puuke, vaid sisaldavad ka kemikaale, mis parasiite hävitavad. Puugivastane toime algab kaks päeva pärast rihma pealepanemist. Kasutada võib ka looduslikust merevaigust kaelarihma. Merevaigust kaelarihm muudab looma karva elektriliseks, mistõttu puugid ei saa karvast kinni haarata. Peale selle levitab merevaik spetsiifilist tõrvalõhna, mis ei meeldi puukidele ja kirpudele ning võib neid peletada.

Parasiidivastastel tilkadel  võib samuti olla kaks funktsiooni: parasiitide peletamine või parasiitide peletamine ja hävitamine. Olenevalt soovitud toimest saate valida kas looduslikke eeterlikke õlisid ja ekstrakte sisaldavad tilgad, mis peletavad puuke, või putukamürki sisaldavad tilgad, mis hävitavad noid ämblikulaadseid. Parasiidivastased tilgad kantakse looma kuklale, lükates enne karva laiali. Preparaat hakkab mõjuma, kui tilgad jõuavad naha kaudu vereringesse. Tilkade toime kestab kuni neli nädalat.

Ultraheliripatsid võivad samuti puukide eest kaitsta.

Oluline on kiiresti reageerida

Kontrollige pärast jalutuskäiku regulaarselt ja hoolikalt oma kodulooma karva. Ärge unustage kontrollida looma kõrvu, silmade ümbrust, koonu, nina, sabaalust ja käppasid. Kinni hakanud puugi tuvastamisel tuleb see võimalikult kiiresti välja tõmmata. Parim viis puuki eemaldada on puugist pintsetiga võimalikult naha lähedalt kinni haarata, tõmmates puuki enda poole ja keerates seda aeglaselt vastupäeva. Kandke hammustusele looduslikku eeterlike õlide segu. Jälgige pärast puugihammustust kodulooma tervist, sest mõne haiguse puhul võivad sümptomid ilmneda alles mõni kuu pärast kokkupuudet parasiidiga. Eriti oluline on pöörduda loomaarsti poole, kui märkate looma halba enesetunnet või muutuseid tema käitumises.

Loe lisaks ka www.puugioht.ee ja Tervisemaeti kodulehelt puukidega levivate nakkushaiguste vältimisest SIIT