COVID-19 vastu vaktsineerimise soovitused kevad-suviseks hooajaks

Sotsiaalministeeriumis kogunev immunoprofülaktika ekspertkomisjon uuendas COVID-19 vastu vaktsineerimise soovitusi. Lastele ja noortele soovitatakse COVID-19 vastu vaktsineerimist vaid riskirühma kuulumisel ja tõhustusdooside vaheline intervall ühtlustati kõigi sihtrühmade jaoks kuuele kuule. Kolmas tõhustusdoos on soovituslik kõigile 80+ vanustele, samuti kõikidele 18-79 aastastele riskirühma kuuluvatele inimestele. Valminud infograafik  võtab ekspertkomisjoni nõuanded lihtsustatult kokku.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liikme, perearst dr Marje Oona sõnul vajasid COVID-19 vastased vaktsineerimise soovitused uuendamist, sest  COVID-19 haigus on stabiliseerunud ning uusi kiirelt levivaid ohtlikumaid tüvesid ei ole ilmnenud.

„Eestis on tänaseks paljud inimesed põdenud COVID-19 haigust ja on ka vaktsineeritud COVID-19 vastu. Seega võib eeldada, et paljudel inimestel on tekkinud hübriidimmuunsus, mis annab raske haigestumise vastu enam kui 90-protsendilise kaitse. Seepärast keskendume riskihaigustega rühmadele ja eakatele 60. eluaastast alates, sest nende raske haigestumise oht on suurem ja immuunkaitse vajab regulaarset tõhustamist. Eriti puudutab see 80+ aasta vanuseid, kes peaksid tegema ka kolmanda tõhustusdoosi,"selgitas dr Marje Oona.

Dr Marje Oona rõhutas, et infograafik on lihtsustatud spikker. Iga sihtrühma vaktsineerimisel jälgitakse tervishoiutöötajatele antud täpsemaid soovitusi ja kasutatakse näidustatud ravimvormi ning selle kogust, mis on ette nähtud konkreetse vanusrühma doosiks.

Eestis on kõigist üle 12-aastastest 75% saanud vähemalt ühe COVID-19 vastase vaktsiinidoosi, samal tasemel on ka täiskasvanute hõlmatus esmase vaktsineerimiskuuriga. Vähemalt ühe tõhustusdoosiga hõlmatus 18+ aastaste seas on 45%. 60-aastaste ja vanemate lõikes on ühe tõhustusdoosiga vaktsineerituid 61% ja teise tõhustusdoosiga ligi 20%.

Aita hoida elu avatuna — vaktsineeri koroona vastu!

Mida peaks teadma vaktsineerimise kohta?

COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Vaktsineerimine on vabatahtlik.
  • COVID-19 vastu saavad vaktsineerida kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast.
  • Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud Pfizeri, Moderna ja AstraZeneca vaktsiinide puhul ning 2 kuud Jansseni vaktsiini puhul. 
  • Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitatakse tõhustusdoos teha 5 kuud pärast läbipõdemist või viimast vaktsineerimist.
  • Pärast tõhustusdoosi tegemist tuleb luua endale patsiendiportaalis uus COVID-19 tõend!
  • Võrreldes COVID-19 põdemisega on vaktsineerimine ohutu ja kõrvalnähud mööduvad üldiselt kiiresti.

Kiirelt kätte: