1. märtsist 2020 saab politseid kutsuda vaid numbrilt 112

29. veebruaril 2020 suletakse riikliku otsusega jäädavalt seni politsei kutsumiseks kasutusel olnud lühinumber 110. Kuni sulgemiseni informeerib automaatteavitus helistajaid nende kõne suunamisest hädaabinumbrile 112. Alates 1. märtsist 2020 kõnesid ei suunata ja automaatteavitus informeerib helistajat, et number on suletud ja valida tuleks 112.

 

Politsei lühinumbri sulgemine lõpetab riikliku projekti ühtse hädaabiteenuse loomiseks ja selle tulemusel jääb Eestis kasutusele üks hädaabinumber 112, kust saab kutsuda appi nii politseid, päästet kui ka kiirabi. See lahendus on aidanud muuta inimeste abistamist süsteemsemaks ja kiiremaks.

 

Üks oluline põhjus, miks abivajajatel tuleb eelistada numbrit 112 on kahtlemata kiirus. „Hädaabinumbrile 112 tehtud kõne tuleb meie süsteemi ilma suunamise ja automaatteavituseta. Teine ja veelgi olulisem põhjus on see, et helistajate täpsem positsioneerimine on võimalik vaid hädaabinumbrile 112 valides," kirjeldas Häirekeskuse Lõuna keskuse juhataja asetäitja Katrin Mikson, kelle sõnul on oluline, et teadmine 112 kui ainsast hädaabinumbrist jõuaks kõikide inimesteni. „Proovime omalt poolt teha kõik, et probleeme tekiks võimalikult vähe."

 

Politseid saab numbrilt 112 kutsuda juba aastast 2015 ja enamik abivajajatest on selle muudatuse juba omaks võtnud. „Viie aastaga on lühinumbri 110 valijate hulk langenud 2% kõikidest kõnedest, mis Häirekeskusele tehakse. Kuigi protsentuaalselt on see Häirekeskusel tehtavast miljonist kõnest väike hulk, räägime me hinnanguliselt siiski 20-40 000 kõnest," kirjeldab Mikson probleemi tõsidust.

 

Olukorra leevendamiseks ja veendumaks, et kõik hädasolijad saavad abi, monitoorib Häirekeskus alates 1. märtsist, kas vale numbri valinud siiski pöörduvad 112 numbrile.

„Peame olema kindlad, et keegi ei jää abita ja selleks proovime veenduda selles, et kõned jõuaksid siiski abiandjateni."

 

Ühtlasi paneb Häirekeskus inimestele südamele, et üle vaadataks erinevad teavitusmaterjalid majutusasutustes ja avalikes infokanalites, kus peab olema kirjas hädaabinumber 112, mitte muud numbrid.

„Pöörake tähelepanu, et erinevad stendid, voldikud, bülletäänid, reisi- ja matkajuhid, turismitaludes ning hotellides olevad meelespead oleks kaasajastatud. Vale info võib maksta halvimal juhul kellegi elu," ütles Mikson.

 

Lõuna regioonis on politsei lühinumbri valimine suur

Umbes pooled kõned numbrile 110 tehakse Tallinnas ja Harjumaal ehk Põhja regioonis. Teisel kohal on Lõuna-Eesti maakonnad, kust vanale politsei lühinumbrile tehakse 19% kõnedest. Jõgevamaalt helistatakse peamiselt Jõgeva vallast, sellele järgnes Põltsamaal ja Mustvee vald. Põlva maakonnast paistab valimisega silma Põlva vald, kust tehti pooled kõikidest maakonna kõnedest. Tartumaalt on peamiseks vale lühinumbri valijate asukohaks Tartu. Oma maakonna enamike valele numbrile helistajate enamusega paistavad silma ka Valga, Viljandi ja Võru.