Avanädala programm 23.-28.01.2024
Tere tulemast Tartusse ja Lõuna-Eestisse!
Kohe-kohe, juba 26. jaanuaril ongi käes Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avapidustuste päev.
Soovime, et kõigil huvilistel oleks terve unustamatu avanädala jooksul võimalik tutvuda Tartu ning maalilise Lõuna-Eestiga, et õppida neid paiku paremini tundma ning nautida algava Tartu 2024 erinevaid külgi.
Milline on Annelinn, kus asub Supilinn? Kui vana on Tartu? Kas igal lõunaeestlasel on oma suitsusaun? Kes laulab kõvemini, kas seto või võrokene? Kui kõrge see Suur Munamägi ikkagi on?
Kõiki vastuseid see leht sulle ei anna, kuid niidiotsi uurimise alustamiseks küll. Avanädal paneb Tartus elu kihama ning juhatab sisse kultuurist pakatava aasta. See hõlmab kultuuri kõiki tahke – spordist söögi ja karaokest klassikalise muusikani. Avanädal pakub elamusi nii väiksele kui suurele, omaette nokitsejale ning ka melunautlejale.
NB! Võta Tartu 2024 saatkonnast avanädala voldik ning mängi templimängu, et võita üllatusauhind!
Saatkond on avatud 20.01-27.01 kell 12.00-19.00 (26.01 avatud 10.00-22.00)
Kutsume Sind tähistama Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaasta algust!
Saa osa pidulikust Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avanädalast, mis tipneb 26. jaanuaril Tartus Emajõe kallastel vaatemängulise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!". Sel erilisel kontsertetendusel astuvad lavale palavalt armastatud artistid, näitlejad, tantsijad ja täiesti ootamatud uued kooslused.
Kohtume, tantsime, rõõmustame – algab kordumatu aasta Tartus ja Lõuna-Eestis!
Tartu 2024 avamine
❒ 26. jaanuar
➤ Tartus Emajõe kallastel
Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab Tartus avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!" Kaarsilla ja Rahu silla (endine Võidu sild) vahelisel Atlantise-poolsel Emajõe kaldaäärsel. Publik saab jälgida etendust Vabaduse puiestee poolsel kaldal.
Avalavastus toob vaatajani loo, mis kõneleb inimeste, piirkondade ja ajastute omavahelistest seostest. Räägime Tartust: tõelisest ja utoopilisest, tulevikust unistavast ja minevikku mäletavast, energiast pakatavast, soojast ja turvalisest Tartust, kus on igaühe jaoks ruumi ja hea elada. Lavastus tuletab meelde, et saame valida, kas pöörame näo parema tuleviku suunas või pöörame selja.
Tähistame rahvusvaheliselt!
Jaga oma välismaa sõpradega inglise keelse sünkroontõlkega otseülekannet: https://tartu2024.ee/en/opening/
6.55–09.00
Terevisioon
➤ Tartus
➤ Vaata ETVst
Euroopa kultuuripealinna kauaoodatud avamise päeval läheb Terevisioon eetrisse Tartust. Ärka kultuuripealinna rütmis ning valmista end unustamatuks päevaks!
10.00–1.00
Lastedisko
➤ Klubi Illusioon
➤ Eelregistreerimisega
Avamispäeva hommik algab lustaka lastediskoga. Muusikat mängivad legendaarne Eesti HipHop Festivali eestvedaja DJ Maido Möls ja Noorte DJ Kooli õpilased.
15.00–23.00
Soojenduspidu
➤ Raekoja plats
➤ Tasuta
Raekoja platsi annavad särtsu miljoneid kuulamisi kogunud Púr Múdd, Eesti tekno esileedi Merimell, R&B staar YASMYN, Briti edetabelites tähelendu teinud Rozell, Läti DJ Magnuss Eriņš, dünaamiline duo Eleryn Tiit ja Inga Tislar ning ööelu saadikud Kersten Kõrge ja Robert Kähr.
19.00–20.00
Avatseremoonia "Kõik on kokku üks!"
➤ Vabaduse pst kallas
➤ Tasuta
Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta Tartus ja Lõuna-Eestis algab 26. jaanuaril Tartu südalinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!". Avaetendusel, mis tähistab terve 2024. aasta vältava kultuuriprogrammi algust, astuvad üles tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner.
Avatseremoonia teleülekannet näeb ETVs algusega kell 19.00. Terve ülekanne on viipekeeletõlkega, kirjeldustõlkega on ainult avalavastuse osa. Kirjeldustõlke kuulmiseks tuleb ülekande ajal sisse lülitada vaegnägijate helikanal. Viipekeeletõlkega otseülekannet on võimalik jälgida veebilehel jupiter.err.ee ja Jupiteri telerakenduses.
20.30–21.30
Meelelahutuslik rongkäik
➤ Vabaduse pst-lt ERMi
➤ Tasuta
Õhtu jätkub üllatusterohke rongkäiguga, mis suundub mutantauto Reisiva Siili juhtimisel mürtsuva muusika ja tantsu saatel järelpeole.
Tule ja saa osa aasta vingemast rongkäigust, kus rahva jalad panevad tatsuma Púr Múdd ja DJ Magnuss Eriņs. ERMi poole suunduval teekonnal on oodata veel mitmeid üllatusi, millest rongkäigulised osa saavad.
21.00–02.00
ÖÖ24 ERMis
➤ ERM
➤ Piletiga
Eesti Rahva Muuseumi siseruumides on üles seatud DJ-de ajarada, kus eri kümnendeid esindavad Eestimaa legendid mängivad oma lemmikmuusikat.
Etteaste teevad Eiki Nestor, Peeter Volkonski, Jüri Makarov, Heivi Saaremets, Paul Oja, Hannaliisa Uusma ja Micaela S. Kõik näitused on avatud ja tutvust saab teha veebruaris avatava näituse „Kellele kuulub öö?" installatsioonidega.
21.00–03.00
Tartu 2024 vabaõhureiv
➤ ERM, õues
➤ Tasuta
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatseremoonia järelpidu on enneolematu vabaõhureiv Eesti Rahva Muuseumi ees. Peaesineja on trummi ja bassi muusika legend Sigma!
22.00 Heidy Purga
23.00 Emily Makis & Hi-Phi (ÜK)
00.00 Sound In Noise x Olivar ft. MC Slin
01.00 SIGMA Dj-sett ft. MC Degs (ÜK)
Rohkem avapäeva pidustuste kohta: https://tartu2024.ee/avamine/
Tutvu Euroopa kultuuripealinna avanädala sündmustest täispikitud kavaga: https://tartu2024.ee/avanadal/
Ära hoia tagasi ning naudi kultuuri täiel rinnal. Meelepäraseid tegevusi leiab näituste, õhtuste pidude, muusikaviktoriinide, teatrietenduste ja palju muu seast.
Aasta esimene Kultuurikompass annab tõuke Tartu ja Lõuna-Eesti rahvusvahelistumisele
Tartu linna ja Tartu 2024 pikaajaline eesmärk on luua pinnas kultuuri rahvusvahelistumiseks ja olla silmapaistev Euroopas. Sellest tõukuvalt toimub 17. jaanuaril kultuurikorraldajaid ja rahastajad ühendav "Kultuurikompass esitleb" kohtumine. Ühisel hommikukohvil on võimalus osaleda rahastajatega kiirkohtingutel. Sõna saavad Nordeni, Loov Euroopa ja Ameerika Ühendriikide saatkonna esindajad.
Tartu 2024 meeskonna Kultuurikompasside vedur Angela Ader toob välja, et Euroopa kultuuripealinna missioon on suurendada rahvusvahelist koostööd: "Kõik Tartu 2024 põhiprogrammi projektid omavad välispartnereid – see rikastab meie programmi ja loob tulevikuks uusi koostöösuhteid. Vaid nii saame tutvustada Euroopale Lõuna-Eesti omapära."
Tartu Linnavalitsuse kultuurivaldkonna juhi Kristiina Aviku sõnul keskenduvad Kultuurikompassi foorumid ja seminarid rahvusvahelisele koostööle laias mõttes: "Oleme juba neli aastat korraldanud rahvusvahelisi Kultuurikompasse ja toonud siia Euroopa riikide tippe. Nüüd aga jagame infot sellest, kuidas kohalikud kultuurikorraldajad saavad oma tegevusi välisrahastuse abil mitmekesisemaks muuta."
Kultuurikompassil esinevad Geir Lindahl ja Grete Kodi (Norden ehk Põhjamaade Ministrite Nõukogu), Kristiina Urb (Loov Euroopa) ning Christie Valentine ja Jane Susi (Ameerika Ühendriikide saatkond).
Huvilistel on võimalik osa võtta iga rahastaja tutvustavast sessioonist, millele järgneb vabamas vormis võrgustumise aeg.
Registreerimine on avatud 13. jaanuarini või kuni kohti jätkub. Ürituse töökeelteks on eesti ja inglise keel. Registreeru SIIN
Hommikukohvi toimub Cafe Truffes (Tartu, Raekoja plats 16) kell 9.15 kuni 12.00.
Sündmust korraldavad Tartu Linnavalitsus ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024.
Lisainfo: Kristiina Avik, kultuurivaldkonna juht, kristiina.avik@tartu.ee
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee
GALERII:Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid arutasid Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi
Täna toimus Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorum. Kultuuripealinna Ellujäämise Kunstide saalis said kokku Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid. Kultuuripealinna meeskond tegi kokkuvõtte sellest aastast ja tutvustas sündmusel omavalitsusjuhtidele järgmise aasta peamiseid tegevusi programmist kaasamiseni.
SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas: "Kultuuripealinna programmi sisustab veerand Eestit. Jätkame üheskoos tegutsemist selleks, et kultuuripealinn kõnetaks nii Eestis kui Euroopas. Hea koostöö Lõuna-Eestis võimendab kultuuripealinna egiidi all toimuvaid ettevõtmisi. "
Kastre vallavanem Priit Lomp toob välja suursündmuste ja väikeste tegevuste tasakaalu olulisuse: "Suurte nimisündmuste ja taotlusvoorude kõrval on väikestel kogukondadel oluline olla kultuuripealinna tegevustega kaasas. Otsustasime täna, et kindlasti pakume võimalust kohalikele, kes soovivad kodukohas sündmuseid korraldada. Nad saavad seda teha täiendava väikeprojektide taotlusvooru või vabatahtliku töö kaudu."
Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots: "Nii nagu kaks korda kuus kohtume kõigi Lõuna-Eesti omavalitsuste kontaktisikute ja kommunikatsioonijuhtidega ja arutame jooksvaid tegevusi, on koostöö omavalitsusjuhtide tasandil olnud ühisest kultuuripealinna tiitlile kandideerimisest alates äärmiselt oluline. Omavalitsusjuhtide sisend on kultuuripealinna ettevalmistuses kahtlemata kandev jõud."
Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.
GALERII.
Fotode autor: Laura Oro
Lisainfo:
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 58 174 399
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 otsib Eesti kultuurikorralduse järelkasvu
Sel sügisel alustab taas Euroopa kultuuripealinna noore kultuurihuviliste arenguprogramm Tartu 2024 Extended. 14–19 aastastele Tartu ja Lõuna-Eesti noortele loodud algatuse eesmärk on kasvatada Eesti kultuurikorraldajate uut põlvkonda. Kandideerimine on avatud 30. septembrini, esimesed tegevused algavad oktoobris.
Tartu 2024 Extended programmi koordinaatori Angela Aderi sõnul on kultuuripealinna südameasi tuua korraldusmaastikule uusi tegijaid just noorte hulgast. "Noored loojad ja korraldajad avavad Ellujäämise Kunstide ideed intrigeerivate nurkade alt. Me usume, et Tartu 2024 Extended programist innustust kogunud noored on võimelised tooma uut energiat nii kohalikule kui ka Euroopa kultuurimaastikule," sõnas Ader.
Noorteprogramm otsib 24 aktiivset noort, kes soovivad olla Eesti kultuurikorralduse järgmine koorekiht. Viiest sessioonist koosnevas programmis õpivad noored, kuidas projekte koostada, meeskonda kokku panna, üritusi planeerida ja ellu viia.
Programmi on võimalik kandideerida 30. septembrini leheküljel https://tartu2024.ee/extended. Ühistegevused algavad oktoobris ja lõppevad juunis noorte enda korraldatud sündmustega.
Tartu 2024 Extended on teeviit noortele kultuurivaldkonnas. Programm loodi 2022. aastal ja esimene lend kestis veebruarist juunini. Esimesest grupist sai osa 24 noort, kes korraldasid kümme kultuurisündmust Tartus ja Lõuna-Eestis.
Foto: Mana Kaasik
Info SIIT
Tartu 2024 võtab luubi alla külalislahkuse Lõuna-Eestis
Juba 20. septembril kell 13.00-16.00 toimub Mooste Folgikojas Kultuurikompassi foorum "Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?". Sündmuse eesmärk on võtta kokku parimad kohalikud külalislahkuse praktikad ja vaadata ausalt otsa lahendamist vajavatele väljakutsetele.
Kultuurikompassi peakorraldaja Angela Ader selgitab: "Poolteist aastat on jäänud ajani, mil Tartu on koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinn. Veel on aega teha ettevalmistusi. Peagi peavad kohalikud kultuurisündmuste loojad või rahvamajade pidajad vastu võtma tavapärasest rohkem väliskülalisi. Kutsume sel korral Kultuurikompassist osa saama ka turismiettevõtjaid, kellega koos 2024. aastal Lõuna-Eestist võtta välja maksimum ja luua külalistele kustumatud kogemused ning mälestused".
Foorum on jagatud kahte teemaplokki.
I: Kuidas meelitada turist Lõuna-Eestisse?
Me teame, et just kultuurielamused annavad tõuke enamusteks reisidest. Foorumil arutame, kuidas saab Lõuna-Eesti kultuuriturismi kaudu külastajaid juurde. Jagame häid lahendusi, mida on siin või kaugemal kultuuriturismi õitsele puhkemiseks tehtud. Võtame luubi alla veel kasutamata kultuuriturismi võimalused Lõuna-Eestis.
II: Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?
Kultuurisündmuste tähelepanu keskmes on publik ja publikukogemus. Kultuuri organisatsioonidel ja loojatel on erinevad võimalused meeldejääva külastuselamuse loomiseks, rahulolu suurendamiseks ning tegevuse köitvuse suurendamiseks. Foorumil analüüsime külalislahkuse ja teeninduskultuuri praktikaid ning kaardistame arenguvajadusi, kuna Euroopa kultuuripealinna aastal on vaja valmis olla nii välis- kui siseturistide saabumiseks.
Kultuurikompassil esinevad Lõuna-Eesti turismiklastri projektijuht Kertu Vuks, EASi ja KredExi ühendasutuse turismiturunduse valdkonnajuht Anneli Lepp, Tartu 2024 turundusjuht Marika Goldman, Tartu 2024 juht Kuldar Leis ning Ilmaveere sündmuse-ja majutuskeskuse loojad Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepp. Esinejate nimekiri täieneb.
Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.
Osalemine Kultuurikompassil on tasuta. Registreeru siin.
Sündmus Facebookis
Tartu ambitsioon on olla Eesti kultuurikorralduses suunanäitaja ja inspireerida enda nutikate lahenduste kaudu Euroopat. Kultuurikompassi foorum on kultuurikorraldajatele suunatud sündmus, mille missioon on sütitada kultuurikorraldajaid, anda võimalus vabalt rääkida valdkonna olulisematest teemadest ja inimesi kokku tuua. Igal üritusel on oma teema, kus valdkonna eksperdid jagavad praktilisi nippe sündmuste korraldamistest ning avavad strateegilist visiooni. Unistame maailmast, kus kultuur on kättesaadav kõigile, ligipääsetav ja keskkonnahoidlik. Usume, et see on tehtav.
Head Lõuna-Eesti kogukondade eestvedajad!
Ootame häid ideid väärtuspõhisteks kogukonnasündmusteks!
Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ametlikku põhiprogrammi ja selle tegevusi koordineerivad Lõuna-Eesti LEADER tegevusgrupid.
Milliseid üritusi võiks kogukonnaprogrammi raames korraldada?
Seda saab iga kogukond ise otsustada ja välja pakkuda. Meie jaoks on oluline, et planeeritav sündmus tõstaks hästi esile Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust ja mitmekülgset kultuuripärandit.
Meie tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool, kellega kogukonnad saavad huvi korral teha koostööd. Lisainfot Tartu Maailmaülikooli kohta leiab siit.
Kes saavad avatud taotlusvooru oma ideid esitada?
Taotlema on oodatud mittetulundusühingud, sihtasutused ja kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad ning kavandavad väärtuspõhist sündmust LEADER tegevusgruppide omavalitsuspiirkondades:
- Tartumaa Arendusselts: Elva (k.a Elva linn), Kambja, Luunja, Nõo, Peipsiääre, Tartu, Kastre vald, Tartu linn (endise Tähtvere valla osa), Räpina vald (Meeksi piirkond);
- Valgamaa Partnerluskogu: Otepää ja Valga vald;
- Võrumaa Partnerluskogu: Rõuge, Antsla ja Võru vald (välja arvatud Orava ja Misso piirkond) ning Võru linn;
- Piiriveere Liider: Setomaa ja Räpina vald (välja arvatud Meeksi ja Veriora piirkond), Võru vallast Orava piirkond ja Rõuge vallast Misso piirkond.
Kuidas toetatakse sündmuste elluviimist?
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi valitud sündmused osalevad 2022. aasta novembrist arendusprotsessis, mille raames toimuvad koolitusseminarid ja mentorkohtumised, et aidata ette valmistada sündmuste läbiviimine. Toetust sündmuste läbiviimiseks annavad kohalikud LEADER tegevusgrupid LEADER meetmest ning SA Tartu 2024 toetusest. Kohalik LEADER tegevusgrupp sõlmib lepingu toetust saava sündmuse korraldajaga.
Mida kandideerimiseks teha tuleb?
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi kandideerimise tingimused ja taotlusvormi saab alla laadida lehe ülaosas olevast "Kandideerimiseks vajalikud dokumendid" plokist. Täpsemat infot ja nõu taotlusvoorus osalemiseks saab Lõuna-Eesti LEADER tegevusgruppidest.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm ootab kogukondade ettepanekuid avatud taotlusvooru kuni 15. augustini 2022.
Ootame teie ideid, et üheskoos Lõuna-Eesti veelgi paremini nähtavaks teha ja olla osa meie piirkonna tippsündmusest – Euroopa kultuuripealinnast!
Kogukonnaprogrammi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti, et Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammis tutvustada üheskoos kogu Lõuna-Eesti piirkonda meie külalistele just nende väärtuste põhjal, mis on olulised siinsetele inimestele ja kogukondadele. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse aastatel 2023-2024 kokku kuni 24 väärtuspõhist sündmust, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast.
Lõuna-Eesti liigub üheskoos Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta poole
Aasta tagasi jaanuarikuu lõpus sõlmisid 20 Lõuna-Eesti omavalitsust koostöölepingu Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ettevalmistamiseks ja elluviimiseks. 12 kuud on möödunud erinevate ettevalmistustööde tähe all. Esimesi silmaga nähtavaid ja käega katsutavaid tulemusi saab näha juba sel aastal.
Tänavu on kõige olulisemaks ülesandeks Lõuna-Eestis regionaalse taotlusvooru kaudu leida projektid ja nende eestvedajatega kokku leppida sündmused, mis esindavad Lõuna-Eestit Euroopa kultuuripealinna programmis. Samal ajal toimub ka Tartu linnas rahvusvaheliste projektide taotlusvooor.
Ettevalmistused regionaalse taotlusvooru jaoks algasid juba aasta tagasi. Vedasime neid koostöös regionaalse ekspertkomisjoniga, mis koosneb Lõuna-Eesti maakondlikest kultuurijuhtidest. Ühiselt töötasime välja regionaalse taotlusvooru protsessi ja tingimused, mis põhinevad kultuuripealinna loomingulisel kontseptsioonil Ellujäämise Kunstid.
Mais ja juunis tutvustasime taotlusvooru Lõuna-Eesti kõikide omavalitsuste kultuuriloojatele, mis koos Tartu linnaga Euroopa kultuuripealinna ette valmistavad ja ellu viivad. Kokku toimus üle Lõuna-Eesti 11 kohtumist, kus tutvustasime taotlusvooru eesmärke ning tingimusi. Oktoobris oli meie laual 99 ideekavandit. Nende samade kavandite pealt esitasid ideede eestvedajad tänavu jaanuarikuus juba valmis projektid. Nüüd oleme jõudnud sinna etappi, kus regionaalse ekspertkomisjoni, Tartu 2024 meeskonna ja loomenõukogu eestvedamisel toimub projektide hindamine. Suve alguseks on teada, millised projektid pürgivad programmi ehk saavad kutse produktsiooni läbirääkimistele, kus SA Tartu 2024 ja projekti elluviija vahel kõik olulised detailid kokku lepitakse.
Enamik programmist selgub sel aastal
Samaaegselt regionaalse taotlusvooruga, mille kaudu selguvad sündmused, mis hakkavad toimuma kultuuripealinna aastal Lõuna-Eestis, toimub ka Tartu linna rahvusvaheliste sündmuste taotlusvoor. Koos projektidega, mis olid kirjeldatud Tartu 2024 poolt Euroopa kultuuripealinna konkursi kandidatuuriraamatus on aasta lõpuks teada u 75% Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi jõudvatest sündmustest. 2022. aasta on igati märgiline, sest teeme otsuseid, mis mõjutavad meid tiitliaastal! Samuti on vaja kaaluda, millised juba olemasolevatest Lõuna-Eestis toimuvatest sündmustest, mis "Ellujäämise kunstide" väärtusi kannavad, võiksid olla osa kultuuripealinna programmist ning mis oleks nende uudne aspekt kultuuripealinna aastal.
Kuna möödunud aasta kulges paraku paljuski koroonaga seotud kitsenduste tähe all, siis vaatamata sellele püüdsime teha Lõuna-Eestit omavalitsuste vahel võimalikult palju koostööd kultuuripealinna nimel. Seda nii omavalitsusjuhtide tasandil, kes moodustavad Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorumi, kui ka iganädalaselt, maakondlike kultuurijuhtidega.Lisaks kohtume kaks korda kuus kõigi omavalitsuste kontaktisikutega, kes kultuuripealinna teemadel omavalitsustes järge hoiavad ja vajalikke teemasid eest veavad. Tõsi, tulenevalt covidist on kohtumised olnud enamasti Zoomis.
Kõige meeleolukam oli kindlasti omavalitsuste esindajate möödunudsügisene ühisvisiit Kaunasesse, et näha, milline on olukord paari kuu pärast algavas Euroopa kultuuripealinnas. Ka see aasta seame sammud Kaunasesse, et koguda inspiratsiooni ja nippe, kuidas 2024. aastat võimalikult hästi korraldada. Kaunas 2022 regionaalne koordinaator on veebruaris ka Eestis ja kõigil meie omavalitsuste kontaktisikutel on võimalik temaga kohtuda ja Kaunase ettevalmistuste ja koostöö kohta küsimusi küsida ja nende kogemusist õppida.
Huviline, hüppa paati
Selleks, et kõigil lõunaeestlastel oleks võimalik kultuuripealinna eesmärkide ja plaanidega tutvuda ja oma mõtteid jagada, osaleb Tartu 2024 tiim ka tänavu Lõuna-Eesti suursündmustel. Tänavu on eesmärk olla kohal iga omavalitsuse ühel suursündmusel.
Soovime, et Euroopa kultuuripealinna korraldamise enneolematust võimalusest motiveeritud inimesed saaksid olla osa kultuuripealinna tiimist. Nii nagu 2021.aastal, saab ka käesoleval aastal panustada kultuuripealinna vabatahtlikuna. Möödunud aastal aitas Tartu 2024le kaasa 100 vabatahtlikku.
Lõuna-Eestisse, seekord Põlva maakonda, tuleb käesoleval aastal ka kultuurikorraldajate teadmiste ja oskuste edendamiseks mõeldud Kultuurikompassi konverents. Möödunud aastal toimus see Võru maakonnas ja ülemöödunud aastal Viljandis.
Uudisena on ka 14-19 aastastel Lõuna-Eesti noortel võimalik tulla kultuuripealinna tiimi sündmuste korraldamise oskusi ja kogemusi omandama. Selle uue ettevõtmise nimi on Tartu 2024 Extended. Käesoleval aastal alustab programmi esimene lend, järgnevatel tulevad uued.
Loodame ja teeme tööd selle nimel, et Lõuna-Eestis toimuv, nii Euroopa kultuuripealinna ettevalmistused kui kõik muu eriline jõuaks paljude eestlasteni. Nii oli Eesti üks populaarsemaid telesaateid Terevisioon külas Lõuna-Eestis. Siit läks möödunud aasta lõpus ja käesoleva aasta alguses eetrisse kokku viis saadet, üks igast maakonnast. Samuti kandis Eesti Rahvusringhääling üle 22. jaanuaril Otepää Keskväljakul toimunud Tartu 2024 Otepää Talveöölaulupidu – menukat ja hoogsat kultuurisündmust, mis oli eelsoojenduseks kahe aasta pärast toimuvale Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatseremooniale.
Euroopa kultuuripealinna elluviimiseks tehtav koostöö, mida viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega - Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald - on eesmärgipäraselt käima läinud.
Annela Laaneots
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator
Tartu Maailmaülikool otsib Lõuna-Eesti kogukonna-akadeemiate eestvedajaid
Tartu Maailmaülikooli eestvedaja Tartu Ülikooli eetikakeskus kuulutab välja ideekorje partnerite leidmiseks, kellega koos jõuda 2024. aastal 12 põneva Lõuna-Eesti inimesi ja tippteadlasi ühendava sündmuseni. Tartu Maailmaülikool on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Tartu Maailmaülikool on kogukonna-akadeemia tüüpi sündmuste sari, mis toimub erinevates Lõuna-Eesti paikades. Eetikakeskuse projektijuht Triinu Laan ootab tulevastelt sündmustelt maailmaparanduslikku sünergiat: „Tartu Maailmaülikooli vaim ja eesmärk minu kodukeeles võiks kõlada kaksikmotona: „Inemiseperi ilm! Ilmaperi inemine!" Lahtiseletatult – loome koos maailma, mis kestab ja kus meil on hea olla."
Tartu Maailmaülikooli meeskond pakub kogukondadele tuge sündmuse arutelu- ja teadusosa planeerimisel ja korraldamisel ning toob kohale eksperdid teadusmaailmast. „Kogukonna ülesandeks on tuua esile neile südamelähedane proovikivi koos sooviga seda lahendada, pakkuda sündmuse formaat, koht ja lisategevused ning vedada sündmuse korraldust," selgitab Laan protsessi.
Ideekorje puhul puuduvad formaadi osas ettekirjutused. Korraldajad näevad, et sündmuse ülesehituse valib iga kogukond ise. Tingimus on see, et avalik sündmus (nt festival, konverents, mõttetalgud, suve-, metsa- või külaülikool, aida- või reheakadeemia) kaasaks erinevaid eagruppe ning võtaks luubi alla nende jaoks pakilised teemad. Sellised, mille käsitlemisel on abi teadusest ja ühiste väärtuste otsimisest ning eelarvamustevabast mõttevahetusest.
Mida peaks üks lõunaeestlane tegema, et Tartu Maailmaülikooli sündmus jõuaks just tema kodukanti? „Arutage asja teiste kogukonnaliikmetega. Valige organisatsioon, mis soovib asja eest võtta ja andke endast meile märku." ütleb Laan.
Sooviavaldusi oodatakse 21. märtsini 2022 ja kõigi ideekorjes osalenud kogukondadega võetakse ühendust.
Üleskutse ja ideekorje vormi kogukondadele leiab aadressilt:
https://eetikakeskus.ut.ee/et/sisu/tartu-maailmaulikool-otsib-partnereid
Tartu Maailmaülikooli korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus, mis on üleülikooliline konsortsium. Eetikakeskus soovib, et teaduse ja ühiskonna koostöö ning väärtusarutelud oleksid Eesti igapäevaelu loomulik osa. Eetikakeskuse meeskond loodab maailmaülikooli sündmustel näha võimalikult kirevat teemadepaletti ning kutsub Lõuna-Eesti aktiivseid kogukondi üles otsima koos teadlastega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi. Tartu Maailmaülikool on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Ülevaade Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tartu Maailmaülikooli programmi haaratud Lõuna-Eesti piirkonnast: https://tartu2024.ee/regioon
Lisainfo
Triinu Laan, Tartu Maailmaülikooli projektijuht, triinu.laan@ut.ee, tel 5332 2153
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustab maailmale põhiprogrammi esimest osa
Tartu 2024 tähistab 16. veebruaril kell 19.00 Tartu Raekoja uisuplatsil Euroopa kultuuripealinna programmi sündi Jääreiviga. Sündmuse avab uisuväljaku kõrval asuva endise hambakliiniku II korruse akendel toimuva etteastega ettearvamatu ja bravuurikas ansambel REDEL, kes juhatab sisse Tartu 2024 põhiprogrammi esimese osa esitlemise.
"Tartu on koos Lõuna-Eestiga 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn. Me kutsume siinsetest elamustest osa saama publikut nii Eestit kui välismaalt," kinnitab Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves. "Jääreivil tutvustame esimesi ametlikku programmi kuuluvaid sündmuseid, mis pakuvad meile eelolevatel aastatel Tartus ja Lõuna-Eestis erilisi kogemusi ning muudavad kunstide kaudu maailma." Tiitliaasta avapidustusteni on jäänud kaks aastat. Loovjuhi sõnul täieneb ametlik programm sel ja järgmisel aastal veel paljude Tartule ja Lõuna-Eestile omaste kui ka uute sündmustega.
Ansambli REDEL liige Indrek Vaheoja: "REDEL tuleb koos oma võrratu tantsutrupiga talvisesse Tartusse, et tähistada Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 esimeste elamuste valla laskmist. Redel aitab jõuda sinna, kuhu ilma ei ulata."
Peale REDELit tõmbab peole hoo sisse Eesti audiovisuaalne folktroonikaansambel OOPUS. Õhtu lõpetab dj-setiga Kersten Kõrge.
Jääreiviga samal ajal avatakse Raekoja platsil Tartu 2024 programmile pühendatud hüpiknäitus, kus külastajad saavad tutvuda lähemalt elamustega, mida 2024. aastal on Tartus ja Lõuna-Eestis võimalik kogeda.
Jääreivile ehk ühistähistamisele on oodatud linnarahvas ja kultuurihuvilised.
Euroopa kultuuripealinna programmi tutvustamiseks kasutatakse Tartu 2024 uuendatud visuaalset identiteeti, mis valmis koostöös Tartu loovagentuuriga NOPE Creative.
Sündmusele on oodatud haigusnähtudeta inimesed. Sihtasutus soovitab teha võimaluse korral enne tulekut kodus antigeeni kiirtest, kanda maski ja hoida teiste osalistega distantsi.
Pidu on tasuta.
Lisainfo:
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 58 174 399
Kaidi-Lisa Kivisalu, Tartu 2024 kommunikatsioonispetsialist, kaidi-lisa.kivisalu@tartu2024.ee + 372 5695 9232
Tartu 2024 Otepää Talveöölaulupidu kutsub kõiki eestlasi 22. jaanuaril üleriiklikule ühislaulmisele
Jaanuarikuu lõpus on eestlastel ainulaadne võimalus saada kokku ja ühiselt laulda. Tartu 2024 Otepää Talveöölaulupidu toimub 22. jaanuaril algusega kell 19.00 Otepää Keskväljakul. Sündmust kannab üle ETV.
46 koori ja palavalt armastatud Eesti artistid laulavad tervele Eestile Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 südames Otepääl. Esitlusele tulevad legendaarse lauluvõistluse "Horoskoop" parimad palad.
Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots: "Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 alguseni on jäänud täpselt kaks aastat. Kutsume sestap kõiki eestlasi ühiselt pidutsema. Otepää Talveöölaulupidu on selleks sümboolselt märkimisväärne koht, sest Tartu 2024 kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit koos terve Lõuna-Eestiga."
Tartu 2024 Otepää Talveöölaulupeo kunstiline juht ja dirigent, Otepää kultuurimaja kultuurikorraldaja Merle Soonberg kommenteerib: „Kuna 2021. aastal olid paljudel Horoskoobi lauljatel juubelid, siis sellest lähtudes on ka sellel aastal teemaks just need kaunid laulud. Usun, et äratundmisrõõmu on paljudel, kelle jaoks on need laulud nende noorusajast ja nooremate jaoks on tegemist ägedate, natuke teistmoodi kõlavate lauludega."
Soonberg täiendab: "Sellel aastal on laulupeo viisid kergelt nostalgiahõngulised – esitamisele tuleb 18 Eesti muusika kullafondi kuuluvat armastatut „Horoskoobi" laulu. Hetkeseisuga on Otepääle oodata 46 koori ja 738 lauljat üle kogu Eesti."
Sündmus on tasuta. Ühislaulma on oodatud kõik eestlased. Otepää Talveöölaulupidu on traditsiooniline sündmus, mis toimub seitsmendat korda.
Tartu 2024 Otepää Talveöölaulupeo korraldab Otepää Kultuurikeskused. Sündmust aitavad ellu viia Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, Otepää vald, Eesti Kultuurkapital, SA Valgamaa Arenguagentuur ja ERR.
Euroopa kultuuripealinna tiitli kandmine on Tartu ja teiste Lõuna-Eesti omavalitsuste suurim valdkondadevaheline koostööprojekt ning Eesti 2024. aasta tippsündmus. Tegu on Euroopa suurima kultuurisündmusega.
Sündmus on korraldatud kõiki Eesti Vabariigi koroona eeskirju järgides. Kõik artistid ja kooride liikmed on vaktsineeritud. Palume haigusnähtude korral jääda koju.
Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.
Lisainfo:
Monika Otrokova, Otepää Vallavalitsuse kommunikatsioonijuht, Monika.Otrokova@otepaa.ee, +372 505 8970
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 58 174 399
Registreerumine rahvusvahelisele Kultuurikompassile on avatud
25. novembril toimuv Kultuurikompass "How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?" avab teemat kolme alateema kaupa: ühiskondlik kokkulepe, keskkonnahoidliku kultuurikorralduse valdkondade ülene revolutsioon ja laiem inspiratsiooni kogumine edasiseks.
Kliimamuutused puudutavad meid kõiki iga päev. Meie iga samm ja tegu mõjutab keskkonda. Kindlasti võib see võib tekitada ärevust, sest raske on elada teadmisega, et oma käitumise tõttu muudame keeruliseks tulevaste põlvkondade elu, mis viib lähemale ka planeedi hävitamisele. Teisalt tabab meid vahel ka hea tunne keskkonna mõttes – seda siis, kui oleme elanud keskkonnahoidlikult. Keskkonnateemad on globaalse teaduskommunikatsioooni ja koostöö väljakutse. Meie usume, et üks võimalus maailma muuta on võimalik läbi keskkonnahoidliku kultuurikorralduse. Siin valdkonnas on küsimusi rohkem kui vastuseid. Proovime pilti saada selgemaks.
On selge, et kliimamuutused ja keskkonnaseisundi halvenemine on eksistentsiaalne oht Euroopale ja maailmale. Iga valdkonna panus kliimamuutuste leevendamisel ja pidurdamise on ülimalt oluline. Kultuurisektoris tähendab see nii kultuuripoliitiliste strateegiate, toetussüsteemide ülevaatamist ja täiendamist kui ka kultuurikorralduse praktikate muutmist. Kultuurikompassi kolmandal rahvusvahelisel foorumil arutleme parimate praktikate jagamise kaudu, kuidas hoida kurss keskkonnahoidliku kultuurikorralduse suunas. Kuidas seda teha kultuuri- ja keskkonnapoliitikate ning –strateegiate mõjualas, koos võrgustike abiga ning oma looveesmärkidele truuks jäädes? Kuidas vältida väsimust, mida nii emotsionaalne teema võib tekitada?
Riikide vaheliste kultuurisuhete edendamise ja piiriülese koostööga saame suurendada Euroopa roheleppe ja ülemaailmsete säästva arengu eesmärkide saavutamist ja luua võimalusi innovaatilisteks lahendusteks kultuurivaldkonnas nii Tartus, Lõuna-Eestis kui Euroopas.
Olete oodatud osalema!
Registreeru: https://forms.gle/gV3wLYFk28MgUQyn9
Lisainfo: https://tartu2024.ee/kultuurikompass
Link eventile: https://www.facebook.com/events/1901289506724132/?ref=newsfeed
Avatud taotlusvoor kunstnikele: sinu kunst Taani katusteviiludel
Taani kutsub Tartu ja Lõuna-Eesti kunstnikke osalema projektis „Global Goal Gables". Projekti vältel luuakse Taani linnade katusteviiludele kunstiteoseid. Projektis kutsutakse osalema erinevate kunstižanrite viljelejaid, teosed võivad olla maalid, audio- ja valgusnäitused, kirjandustükid, skulptuurid, muusikalised etteasted või muud.
Algatus „Global Goal Gables" on loodud ÜRO kestliku arengu eesmärkide ja Kesk-Jüütimaa koostöös. Projekt hõlmab 17 katuseviilu, 17 kunstivormi, 17 koostööpartnerit, 17 kunstnikku, 17 nädalat ja 17 ÜRO globaalset eesmärki. Lisaväljakutse esitab kunstnikele asjaolu, et teos peab katuseviilule jääma viieks aastaks. Pärast seda on viiluomanikel õigus kunstiteosed eemaldada.
Ootused kunstnikule
Konkursil osalemiseks tuleb esitada kuni kahe A4 pikkune ingliskeelne tutvustus teosest. Teos peab olema uus. Ideed võib edasi anda sõnade, joonistuste, piltide ja/või fotodega. Võib viidata ka veebilehele, kust leiab teose kohta rohkem informatsiooni.
-
Too välja tuua linn, kus oma kunsti näidata soovid, ning kunstivorm ja globaalsed eesmärgid, millele keskendud. Taanikeelse ülevaate kunstivormidest, globaalsetest eesmärkidest, linnadest, asukohtadest ja kohalikest ootustest leiad siit.
-
Kirjelda, kuidas plaanid muuta kunstiteose viieaastaseks püsieksponaadiks ning millist rolli mängib teose arendamisel ja teostamisel jätkusuutlikkus.
-
Sõnasta ka ootused kohalikule töörühmale ja sihtgrupp, keda soovid kõnetada (koolilapsed, eakad kodanikud, korporatsioonid jne).
-
Lisa detailne ülevaade sellest, kuidas plaanid linnaga koostööd teha.
Ajakava
Tähtaeg: teose tutvustus (kuni 2 lehekülge inglise keeles) ja eelarve ei tohi kokku ületada 10 MB. Failid on oodatud aadressile mailars@ikast-brande.dk hiljemalt reedel, 8. oktoobril 2021 kell 23.59.
Reedel, 29. oktoobril 2021 kuulutatakse valitud kunstnikud ametlikult välja.
Näituste avamine: projekti „Global Goal Gables" näitused avatakse 2022. aastal vahemikus 17.–38. nädal (25. aprill – 1. mai kuni 19.–25. september). Kõigilt 17 avamisürituselt tehakse videoülekanne teistesse Euroopa linnadesse. Salvestusi kasutatakse ka projekti „Global Goal Gables Kesk-Jüütimaal" reklaamimiseks.
Rahastus
Igat teost rahastatakse kuni 115 000 Taani krooni / 15 000 euroga. Taotlus peab sisaldama nii teose tutvustust kui ka realistlikku eelarvet. Eelarves võiksid olla kajastatud materjalid, projekti teostus ja kunstniku palk. Hüvitatakse kõik projektiga seotu: taiese tootmise, otseülekannete, turunduse, kohtumiste, vastuvõttude jm kulud.
Reisimise, majutus ja toitlustuse jaoks on eraldi eelarve. Nende kulude katmiseks on ette nähtud 10 000 Taani krooni / 1300 eurot projekti kohta.
Teosed jäävad viieks aastaks püsinäitusena katuseviiludele. Pärast näitust vastutavad teoste eest viiluomanikud.
Kontaktandmed
Küsimuste tekkimisel võta ühendust projekti koordinaatori Maibritt Larssoniga aadressil mailars@ikast-brande.dk või telefonil 0045 2086 6604.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ootab kuni 1. oktoobrini ideid Lõuna-Eesti taotlusvooru
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koos Lõuna-Eesti omavalitsustega ootab kõikidelt kultuurikorraldajatelt, sädeinimestelt ja ettevõtjatelt ideid Tartu 2024 Lõuna-Eesti taotlusvooru. Regionaalse projektitaotlusvooru raames otsitakse just neid sündmusi, mis toimuvad tiitliaastal Lõuna Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 omavalitsustes.
Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots selgitab lähemalt: "Julgege unistada suurelt ja kujundada oma sündmusega Euroopa kultuuripealinnas Lõuna-Eesti nägu. Kõik, kellel on Euroopa kultuuripealinna programmi sobiv idee sündmuseks ning kava selle läbiviimiseks, saavad esitada taotluse regionaalsesse projektitaotlusvooru. Sündmuste välja pakkujad on oodatud avama oma projekti Tartu 2024 kunstilise kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid väärtuste kaudu."
Regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse pigem suuremaid projekte kui palju väikeseid. Kui sündmus toimub ühe omavalitsuse territooriumil, on kaasfinantseeringu määr 30%, kui mitme omavalitsuse territooriumil, siis 10%. Peale taotlusvooru edukat läbimist sõlmitakse korraldajatega produktsioonileping. Viimane etapp on kultuuripealinna elluviimine ehk enda ürituse ettevalmistamine ja tegemine koostöös Tartu 2024 meeskonnaga.
Ideekavandeid regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse SPOKU keskkonda 1. oktoobriks, pärast mida annab regionaalne ekspertkomisjon neile tagasisidet. Keskkond ideekavandite põhjal lõplikult viimistletud taotluste saatmiseks avaneb 1. jaanuaril 2022.
Projektitaotlusvooru tingimustega saab lähemalt tutvuda Tartu 2024 kodulehel: https://www.tartu2024.ee/regioon/regionaalneprojektitaotlusvoor
Lisainfo:
Annela Laaneots, Tartu 2024 regionaalne koordinaator, annela.laaneots@tartu2024.ee, +372 557 9808
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 5817 4399
11 infopäeva: Tartu 2024 kutsub lõunaeestlasi üles looma Euroopa kultuuripealinna programmi
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Lõuna-Eesti omavalitsused kutsuvad kultuurikorraldajaid infopäevadele, kus huvilised saavad teada, kuidas osaleda kultuuripealinna ürituste korraldamises. Kohtumiste käigus tutvustatakse kultuuripealinna lisaprogrammi regionaalse projekitaotlusvooru tingimusi.
Annela Laaneots, Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator, infopäevade eesmärgist: "Regionaalse projektitaotlusvooru eesmärk on leida Euroopa kultuuripealinna programmi silmapaistvaid sündmusi, mis toimuvad Lõuna-Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 piirkonna omavalitsustes."
Kultuuripealinna meeskond ootab koos Lõuna-Eesti omavalitsustega infopäevadele ärksaid kultuurisündmuste korraldamisest huvitatud inimesi, kultuurikorraldajaid, loomeinimesi, turismikorraldajaid, loomeettevõtjaid ja teisi tegijaid, kellel on huvi luua kultuuripealinna programmi.
Regionaalse projektitaotlusvooru infopäevad toimuvad:
24.05 kell 17.00 – Peipsiääre vald, Tartu vald (Vara kogukonnakeskuses)
25.05 kell 14.00 - Kambja vald, Kastre vald, Luunja vald (Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses (sadama poolt sisenemisega))
26.05 kell 17:00 – Elva vald, Nõo vald (Elva Kultuurikeskuses)
28.05 kell 15.30 – Viljandi linn (Viljandi Linnagaleriis)
31.05 kell 15.00 – Räpina vald (Räpina kultuurikeskuse saalis)
02.06 kell 16:00 – Antsla vald, Rõuge vald (Mõniste rahvamajas, Kuutsi külas)
03.06 kell 16:00 – Valga vald (Valga kultuuri- ja huvialakeskuses)
07.06 kell 15.00 – Võru vald, Setomaa vald, Võru linn (Vastseliina rahvamajas)
08.06 kell 14.00 – Põlva vald, Kanepi vald (Põlva Kultuurikeskuses)
09.06 kell 16.00 – Tõrva vald (Kultuurimaja saalis)
14.06 kell 15.00 – Otepää vald (Otepää Kultuurimajas)
Regionaalse projektitaotlusvooruga otsitakse Euroopa kultuuripealinna väärilisi sündmusi ¼ Eestile – Antsla valda, Elva valda, Kambja valda, Kanepi valda, Kastre valda, Luunja valda, Nõo valda ja Otepää valda. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 viib ellu Tartu linn koos kõigi tiitlile kandideerinud 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega.
Alates juulist toimuvad infopäevad ka Tartu linnas. Neil tutvustatakse, kuidas saab pakkuda täiendavaid üritusi ja tegevusi Tartus aset leidvasse Euroopa kultuuripealinna programmi.
Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib sihtasutus Tartu 2024. Sihtasutuse töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.
Lisainfo:
Annela Laaneots, Tartu 2024 regionaalne koordinaator, annela.laaneots@tartu2024.ee, +372 55 798 08
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 58 174 399
Rohujuuretasandi turismi revolutsioon Lõuna-Eestis: Paganamaale koeraga matkama või jõustavale jalutuskäigule koos nelja lapse emaga
Täna, 1.juunil avati innovatiivne KYLAS teenusevahendamise platvorm, mille kaudu saab osta ja müüa Lõuna-Eesti elamusi. Idee autorid on kaks nutikat naist, kelle eesmärk on pakkuda huvilistele ehtsaid kogemusi ja võimaluse "kogeda kohalikku". "Kohtu kohalikuga ja maale vanaema juurde laadsed teenused on turismisektori üks kiiremini tõusvaid trende ja kindlasti on pandeemia seda omajagu soodustanud. Inimesed otsivad erilisi kogemusi ja soovivad nautida maaelu võlusid," tutvustas KYLAS idee projektijuht Kadri Moppel.
Algatuse teine eestvedaja Aigi Young täiendab: "Üksteiselt ja üheskoos õppides loome piirkonda erakordsed elamusteenused, et olla valmis 2024 aastaks, mil Tartu linn koos Lõuna-Eestiga on Euroopa kultuuripealinn ja piirkonda külastavad tuhanded kultuurihuvilised. Läbi KYLAS veebilehel pakutavate teenuste on külastajatel hea võimalus jääda piirkonda pikemaks ning reisida Tartu linnast välja Lõuna-Eestisse uusi elamusi otsima."
KYLAS platvormil on võimalik leida mitmekülgseid ja meeldejäävaid elamusi, mis sobivad suvepuhkuseks, nädalavahetuseks või õhtute sisustamiseks. Teenuseid pakutakse neljas kategoorias: loodus, kultuur, toiduelamused ja traditsioonid. Lisaks on võimalik valida nädala lemmikute ja kohalike soovituste vahel. Uusi pakkumisi lisandub keskkonda igapäevaselt.
Täna on KYLAS platvormil elamused peamiselt Võru maakonnast, kuid sügiseks laieneb valik üle terve Lõuna-Eesti.
KYLAS platvorm on arendatud Võrumaa Arenduskeskuse poolt koostöös Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonitiimiga, Võru maakonna turismivõrgustiku ja Lõuna-Eesti turismiklasteriga. KYLAS keskkond on välja arendatud tänu Võrumaa Partnerluskogu LEADER "Teenuste vahendamise platvorm" programmile.
Ootame teid KYLAS!
Lisainfo SIIT
Tartu 2024 kutsub kunstnikke ja antropolooge kandideerima Graz School of Participation kursusele
|