Tartu vald kingib sõpruslinnale bussi ning sealsetele koolidele arvuteid

Täna, 13. augustil asus Tartust teele Tartu valla buss, millest leiab lisaks sülearvutitele ka projektoreid, printereid ja muud vajalikku. Nii buss kui ka selle sisu jäävad Tartu valla abisaadetisena Ukrainasse. Tartu valla esindus vallavanem Jarno Lauri ja vallasekretär Eve Kallase isikus on sõpruslinnas Vasylkivis Kiievi oblastis. Eesmärgiks on toimetada kohale mõningast abi ning tutvuda olukorraga kohapeal ja tuvastada kõige paremaid viise edasiseks koostööks ning aitamiseks. Tartu Vallavolikogu otsustas oma selle aasta 19. juuni isungil sõlmida sõpruslepingu Kiievi oblasti Vasylkivi linnaga. 5.-9. juulini viibis Tartus visiidil Ukraina Kiievi oblasti Vasylkivi linna linnapea Natalija Balasõnovitch (Наталія Баласинович) oma delegatsiooniga ning kirjutati alla ka vastav koostöö- ja sõpruslepingu Vasylkivi linna ja Tartu valla vahel. Siis lepiti kokku ka bussi annetamine ja Tartu valla esinduse vastuvisiit. Tartu valla koostöö Vasylkivi linnaga algas veebruaris 2024, mil vald korraldas Ukraina sõjaväelaste lastele laagri Lähtel. Aruteludes Vasylkivi linna esindajatega on selgunud mitmeid teisigi huvipakkuvaid koostöövaldkondi – europrojektides osalemine, milles Tartu vallal on suured kogemused, uute haridusasutuste projekteerimine ja ehitamine, aga ka elanikkonnakaitse küsimused, kus on Ukraina poolt pakkuda suurt praktilist kogemust ja väärtuslikke nõuandeid. „Lasime bussile värvida kirja: „Koos võidame, koos Euroopas", mis on kokkuvõetult ka põhjuseks aidata Ukrainat. Ukraina võitlusest ja võidust sõltub ka Eesti tulevik, selles mõttes oleme koos. Meie eesmärk on näidata, et lisaks sõjalisele toele, tahame aidata ka neid teel Euroopa Liitu. Selles on lisaks poliitilisele lobile ja usule, et liitumine on teostatav, ka annus praktilist ja pragmaatilist koostööd," kirjeldas Tartu valla motiive vallavanem Jarno Laur. Tartu valla abisaadetis peaks kohale jõudma 14. augustil.