Ohutut niitmist

Eestis kasvavatest taimedest on kõige tuntum põletust ja ville põhjustava liik ilmselt Sosnovski karuputk. Taim sisaldab furokumariine, mis nahale sattudes imenduvad paari tunni jooksul. Päikese käes aine aktiveerub, lõpptulemuseks on põletus.

Päikesepaistelise ilmaga on kahjustused tugevamad, kuna toksilised ained mõjuvad nahapigmentidele, millega kaasneb ülitundlikkus päikesekiirguse suhtes.

Sama ainet sisaldavad ka teised sarikõielised, nt pildil olev harilik moorputk, mis juba üsna mitmel niitjal ville on tekitanud. Sama ainet sisaldab ka aias kasvav aed-moorputk ehk pastinaak. Seega ettevaatust palavate ilmadega niitmisel ja trimmerdamisel! Oluline on õigete riiete ja kaitsevahendite kasutamine – ehk siis ära unusta keha katvaid riideid ja maski! Kui kahtled ohutuses, jäta taim niitmata!