Algas Euroopa liikuvusnädal

16.–22. septembril toimub iga-aastane Euroopa liikuvusnädal (European Mobility Week). Selle eesmärgiks on kutsuda inimesi üles tervislikule ja liikuvale eluviisile ning muuta igapäevategevused keskkonnasõbralikumaks ning käesoleva aasta põhiteemaks on jagatud avalik ruum. Tartu vald pühendab liikuvusnädalale sellel aastal lausa neli nädalat.

Tartu vald osaleb üle-euroopalise linnade koostööprogrammis URBACT projektis „Beyond the Urban", mille raames koostab töörühm uuringu Tartu valla elanike liikuvusvalikute kaardistamiseks.

Euroopa liikuvusnädal on Euroopa Komisjoni juhitud teadlikkuse tõstmise kampaania säästva linnalise liikumiskeskkonna teemal. See edendab käitumise muutusi aktiivse liikuvuse, ühistranspordi ja muude keskkonnasõbralikke transpordilahenduste kasuks. Just seepärast kutsume üles kõiki kasutama sel nädalal autodele alternatiivseid transpordiviise, mis on ka tervisele kasulikud.

Siin on mõned valikud:
  • Jalgrattad: rattaga sõitmine on suurepärane viis ringi liikumiseks, eriti lühikeste ja keskmiste vahemaade puhul. See soodustab füüsilist vormi ja vähendab süsinikdioksiidi heitkoguseid.
  • Kõndimine: väga lühikeste vahemaade puhul on kõndimine lihtsaim ja keskkonnasõbralikum valik. Tervis ka tänab.
  • Ühistransport: bussid ja rongid suudavad tõhusalt liigutada palju inimesi, vähendades teedel üksikute autode arvu.
  • Auto ühiskasutus ja sõidujagamine: teistega sõitude jagamine aitab vähendada transpordikulusid ja liiklusummikuid.
  • Elektrilised motorollerid ja e-jalgrattad: pakuvad kiiret ja lõbusat viisi tänavatel navigeerimiseks ilma autot kasutamata.
  • Autode jagamise teenused: ettevõtted, nagu Bolt, võimaldab rentida autosid lühiajaliselt, mis võib olla säästlikum kui sõiduki omamine, eriti neile, kes ei vaja autot iga päev.
  • Mootorrattad ja mopeedid: kütusesäästlikumad kui autod ja neid on sageli lihtsam parkida.
  • Kaugtöö: kuigi see ei ole füüsiline transpordiliik, vähendab kodus töötamine liiklust ja heitkoguseid.
  • Rulad ja rulluisud: kiire viis lühikeste vahemaade läbimiseks.
  • Ratsutamine: mõnes maapiirkonnas võib ratsutamine olla transpordi jaoks elujõuline alternatiiv, kuigi linnakeskkonnas on see vähem levinud.

Anna Sinagi oma panus ja kasuta sel nädalal keskkonnasäästlikke transpordiviise!

Liida ja liigu!