Tartu vald kogub infot saabuvate sõjapõgenike abistamiseks

Tartu Vallavalitsus on otsustanud kohandada Tabivere, Tuuliku 11 hoone osaliselt saabuvate sõjapõgenike majutamiseks. Tubades puudub aga sisustus, mille osas palub vald elanikelt abi!

Hea vallaelanik, kui Sul on kodus kasutult seismas külmkapp, voodi või elektripliit (nimekiri jätkub), siis anna meile endast märku. Vormi täites märgi palun, millist abi saad pakkuda ning kas Sul on võimalik pakutav ka ise Tabiverre kohale viia.

Nimekiri vajaminevatest asjadest on koostatud vajadusest lähtuvalt ning võib jooksvalt muutuda.

Kui soovid abi pakkuda, anna endast märku SIIN

Lisainfo:

Kadrin Krabbi

5168 295

kadrin.krabbi@tartuvald.ee

Info ukrainlaste abistamiseks

Julgeolekukriisi info leiad https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas või helistades Riigiinfo telefonile 1247. 

Postimees on loonud ka ukraina keelse veebilehe: https://ukraina.postimees.ee/. Palun jaga julgelt seda infot ka enda tutvusringkonna ukrainlastega.

 

VASTUVÕTUKESKUSED

Kõik Eestisse saabunud Ukraina sõjapõgenikud tuleb esmalt suunata vastuvõtukeskusesse - ka siis, kui neid on Eestis juba ees ootamas sugulased, tuttavad või on olemas majutusvõimalus. Vastuvõtukeskustes sõjapõgenikud registreeritakse, neile pakutakse esmast abi (meditsiin, esmatarbed, psühholoogiline nõustamine jm) ning koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga jagatakse edasisi juhiseid ajutise elukorralduse loomiseks Eestis.

Vastuvõtukeskused asuvad

  • Tartus, Raadimõisa hotellis (Mõisavärava 1)
  • Tallinnas, Niine 2 
  • Pärnus, Suur-Sepa 16  
  • Rakveres, Kastani puiestee 12 

Vastuvõtukeskustes teostatakse sõjapõgenikele esmane tervisekontroll ning vajadusel suunatakse teisesesse tervisekontrolli. Vastuvõtukeskustes korraldatakse ka koroonaviiruse testimine ja vajadusel suunatakse COVID-19 vastu vaktsineerima. Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks Eestis kehtestatud karantiinireeglid kehtivad ka sõjapõgenikele, st Vabariigi Valitsuse korralduse nr 305 kohaselt peavad Eestisse saabuvad põgenikud jääma 7 päevaks isolatsiooni, kui neil puudub tõend COVID-19 vastase vaktsineerimise või koroonaviiruse läbipõdemise kohta.

 

AJUTINE KAITSE

Alates 9.03.2022 on Ukraina sõjapõgenikel Eestisse saabudes võimalus taotleda ajutist kaitset, mille alusel väljastatakse neile ka elamisluba kestusega üks aasta. Ajutine kaitse võimaldab sõjapõgenikele ligipääsu tööturule, haridusele ja sotsiaalkaitsel ning annab Eesti kodanikega sama ulatuslikud õigused toetustele ja töötingimustele.

Ajutist kaitset saab taotleda PPA teenindussaalides, samuti planeerib PPA luua mobiilsed menetluspunktid majutuskohtadesse, kus Ukrainast saabunud sõjapõgenikud viibivad. Infot selle kohta saab majutuskohtades kohapeal. Tartu vastuvõtukeskuses on olemas PPA esindaja, kellele on võimalik taotlus esitada kohapeal.

Loe lähemalt: https://www.politsei.ee/et/juhend/info-seoses-ukraina-sojaga/ajutine-kaitse-ukraina-kodanikele-ja-nende-pereliikmetele

 

TERVISHOIUTEENUSED

Kõigile Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele on tasuta tagatud vältimatu arstiabi, sh vältimatu hambaravi, mille edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Ka perearstikeskused osutavad üldarstiabi nimistuväliselt kõigile Ukraina sõjapõgenikele.

Apteegid tohivad aktsepteerida ka Ukrainas väljastatud paberretsepti, v.a narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite puhul. Apteekri jaoks peab olema üheselt arusaadav, milline ravim on inimesele määratud.

Elamisloa ja Eesti isikukoodi saanud Ukraina põgenikud ei ole automaatselt Eestis ravikindlustatud, vaid elamisloa saamise järel saavad nad ravikindlustust taotleda Eesti inimestega võrdsetel alustel.  

Loe lähemalt: https://www.terviseamet.ee/et/ukraina.
Info on eesti, ukraina ja vene keeles. Leht uueneb jooksvalt.

 

ELU- JA TÖÖKOHTADE NING MUUDE TEENUSTE PAKKUMINE

Kui Ukraina sõjapõgenikul ei ole tuttavate kaudu olemas ajutist elukohta Eestis, suunatakse ta vastuvõtupunktist Sotsiaalkindlustusameti poolt korraldatud lühiajalisse sama piirkonna majutusasutusse (kuni 1 kuu), mille jooksul leitakse koos põgenikuga tema abivajadust arvestades parim edasine tugi. Majutusvõimalusi pakuvad tänaseks majutusasutused üle-Eesti ning neid lisandub järjest juurde. 

Eesti Töötukassa on loonud keskkonna, kus tööandjad saavad panna üles tööpakkumisi ja Ukrainast saabunud inimesed või nende kontaktid Eestis saavad tööandjatega ühendust võtta ning uurida töövõimaluste kohta.

 

KUIDAS SINA SAAD AIDATA  

Inimeste aktiivsus sõjapõgenikele piirile järgi minemiseks on olnud ülisuur, mistõttu on piirid heatahtlikest abistajatest juba ülekoormatud. Evakuatsioonibusse Ukraina-Poola piirilt korraldab ja koordineerib turvaliselt Pagulasabi, seega kui tunned ukrainlasi, kellel on Eestiga olemasolevad sidemed ja kes soovivad sõja eest Eestisse pakku jõuda, siis palun jaga infot e-mailil ukraina@pagulasabi.ee. Lisainfot saad ka Pagulasabi kodulehelt: pagulasabi.ee

 

Rahaliselt ja materiaalselt saad Ukrainat veel toetada: 

NB! Materiaalseid asju organisatsioonidele annetades palun veendu enne, milliseid ja mis seisukorras asju vajatakse ja vastu võetakse! 

 

OLULISED KONTAKTID

Riigiinfo telefon 1247 või +372 600 1247

Ukraina saatkond Eestis +372 601 5815

Ukraina kogukond Eestis +372 5650 2572

Perearsti nõuandetelefon 1220 või +372 634 6630
Tervisenõu eesti, inglise ja vene keeles.  

Kriisitoe telefon 116 006 või +372 6147 393
Psühholoogiline tugi eesti, inglise ja vene keeles.

Hädaabi 112

 

Pea meeles, et Eestile ei ole täna otsest sõjalist ohtu.  Venemaa tegevus on sõjaline agressioon Ukraina vastu, kus Eesti toetab Ukrainat ja Ukraina inimesi. Eesti aitab Ukrainat NATO, Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö kaudu ning Eesti valitsus hindab julgeolekuolukorda regulaarselt. Oluline on Ukraina sõjapõgenikele pakkuda varju ja turvalist peatuspaika, kuniks nad saavad koju tagasi pöörduda

Info seoses sündmustega Ukrainas ning Eestisse saabuvate sõjapõgenikega täieneb pidevalt. Hindame Tartu vallavalitsuses olukorda jooksvalt ning jagame vastavalt uuenenud infot.  

Tartu vald kaardistab abipakkumisi Ukrainast saabuvate pagulaste vastuvõtmiseks

Hea Tartu valla elanik!

Igaüks saab midagi teha, et ukrainlasi sel raskel perioodil toetada. Oleme koondanud info, kuidas on võimalik omaltpoolt aidata.

Elu- ja töökohtade, muude teenuste pakkumine

Kogume heade inimeste ja ettevõtete ajutiste või püsivate elukohtade, töökohtade ja muude teenuste pakkumisi, mille palume edastada Tartu valla kodulehel oleva "Ukraina heaks" vormi kaudu. Palun kirjelda võimalikult täpselt, mida ja mis tingimustel pakud. 

Vabatahtlik tegevus

Kui soovid aidata vabatahtlikuna, palun pane end kirja Pagulasabi kodulehel oleva "Tule vabatahtlikuks" vormi kaudu.

Kontaktide jagamine

Hetkel korraldatakse evakuatsioonibusse Ukraina-Poola piirilt. Kui tunned ukrainlasi, kellel on Eestiga olemasolevad sidemed ja kes soovivad sõja eest Eestisse pakku jõuda, siis palun jaga infot e-mailil ukraina@pagulasabi.ee.

Rahaline annetus

  • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
  • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
  • Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)

Annetusi kasutatakse humanitaarabi pakkumiseks Ukrainas ja Eestisse jõudvate ukrainlaste toetamiseks.

Kõikidel, kes soovivad Ukrainat toetada, saavad seda  teha ka läbi  Eesti ametlike organisatsioonide, kes on abiks Ukraina partneritele kohapeal:

• Algatus „Ukraina heaks!" – https://www.ukrainaheaks.ee vahendab kolme Eesti vabaühenduse – Eesti PagulasabiMondo ja Ukraina Kultuurikeskuse algatus Ukraina heaks, kes kasutavad annetusi vastavalt sellele, mida hetkel Ukrainas enim vajatakse: www.ukrainaheaks.ee

Rohkem infot nende tegevuste kohta leiab kampaania lehel: https://www.facebook.com/ukrainaheaks.

• Eesti Punane Rist – https://redcross.ee/ kogub nii esemeid kui rahaannetusi ja toimetab need abivajajateni Ukraina Punase Risti kaudu. Punane rist kogub vaid uusi esemeid: kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähkmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekke, patju, magamiskotte, rätikuid. Täpsema info annetuste kogumispunktide kohta ja annetuskonto leiab Eesti Punase Risti veebilehel: https://redcross.ee/anneta/ukraina/

Abipakkumised Ukraina põgenikele koondab Pagulasabi

Sotsiaalministeerium kutsub kõiki inimesi ja organisatsioone, kes soovivad pakkuda abi Ukraina sõjapõgenikele, tegema seda MTÜ Eesti Pagulasabi vahendusel. Pagulasabi koordineerib abipakkumisi ja hoiab sidet riigiasutustega.

"Seisame sellel raskel ajal koos Ukraina ja tema rahvaga. Teeme Eesti riigi ja kodanikuühenduste koostöös kõik, mis on meie võimuses, et olla valmis hätta sattunud Ukraina kodanike vastuvõtmiseks Eestis ning vajaliku abi, sh toidu, majutuse ja psühholoogilise toe pakkumiseks," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. "Iga Eesti inimene ja organisatsioon saab anda ka oma panuse, et aidata Ukraina inimesi nii kohapeal Ukrainas kui Eestis."

Nii inimesed kui ka ettevõtted ja tööandjad saavad oma abipakkumised sisestada aadressil: https://www.pagulasabi.ee/paku-abi. Pagulasabi kaardistab ajutisi ja püsivaid elukohavõimalusi pagulastele. Samal aadressil saab pakkuda ka transporti, teenuseid, esemeid jm abi.

"Paljud omavalitsused ja organisatsioonid planeerivad abi siia saabuvatele ukrainlastele või korraldavad abi lähetamist Ukrainasse. Samuti planeerib nii mõnigi reise Ukrainasse, et abistada Eestis olevate ukrainlaste sugulaste toomist Eestisse," ütles sotsiaalministeeriumi kantsler Maarjo Mändmaa. "Meil on teile väga suur palve – kaasake palun abi planeerimisel, majutuskohtade pakkumisel ja reisi korraldamisel koheselt MTÜ Eesti Pagulasabi ja Sotsiaalkindlustusametit. Ainult sellisel juhul omame terviklikku vaadet, kes ja kuidas Eestis ukrainlaste abistamist korraldab ning saame koostöös toetada inimesi rohkem ning kiiremini."

Sotsiaalkindlustusametile saab oma abistamise plaanidest teada anda aadressil ukraina@sotsiaalkindlustusamet.ee.

Annetustega Ukraina inimeste abistamiseks on järgnevad võimalused:

Algatus "Ukraina heaks!" – https://www.ukrainaheaks.eevahendab kolme Eesti vabaühenduse – MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse kaudu abi Ukraina rindelähedastele elanikele ja teistele haavatavatele gruppidele. Rohkem infot nende tegevuste kohta leiab kampaania lehel: https://www.facebook.com/ukrainaheaks.

Eesti Punane Rist – https://redcross.ee/ kogub nii esemeid kui rahaannetusi ja toimetab need abivajajateni Ukraina Punase Risti kaudu. Punane rist kogub vaid uusi esemeid: kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähkmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekke, patju, magamiskotte, rätikuid. Täpsema info annetuste kogumispunktide kohta ja annetuskonto leiab Eesti Punase Risti veebilehel: https://redcross.ee/anneta/ukraina/

Toetame ukrainlasi, kes jätkuvalt meie abi väga vajavad!