Lemmikloomad

Lemmiklooma kiibistamine

Tartu valla haldusterritooriumil peetav koer ja kass peab olema märgistatud mikrokiibiga, millel on unikaalne kood. Muude lemmikloomade märgistamine on soovituslik. Kiip tuleb registreerida Eesti Väikeloomaarstide Seltsi lemmikloomade registris (registrisse saab kanda ainult loomaarst - tasuline) või Üleriigilisse lemmikloomade registrisse (registrisse saab kanda omanik ise, loomaarst, varjupaiga töötaja või Tartu valla keskkonnaspetsialist - tasuta).

 

Eesti Väikeloomaarstide Seltsi lemmikloomade register 

Üleriigiline lemmikloomade register 

Miks on kiibistamine kasulik? 

 

Hulkuv loom

Hulkuvast loomast tuleb teavitada Tartu Vallavalitsuse keskkonnapsetsialisti, kes vajadusel kutsub välja loomapüüdjad.
Leitud loomad toimetatakse Tartu Koduta Loomade Varjupaika (Tartu, Roosi tn 91 K), info leitud looma kohta avaldatakse varjupaiga kodulehel SIIN

 

Dokumendid
Koerte ja kasside pidamise eeskiri

Tartu valla lemmikloomade registri asutamine ja põhimäärus

Lemmikloomade vaktsineerimine marutaudi vastu on hädavajalik

Koerte ja kasside vaktsineerimine marutaudi vastu on parim viis kaitsta lemmikud surmava nakkushaiguse eest. Lemmiklooma vaktsineerimine aitab ennetada inimeste võimalikku nakatumist haigusesse, mis lõppeb surmaga.

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonna peaspetsialisti Enel Hakmanni sõnul saab tuginedes lemmikloomaregistrite ning mõned aastad tagasi kohalike omavalitsuste seas läbi viidud küsitluse andmetele järeldada, et Eestis on hinnanguliselt üle 230 000 lemmiklooma, suur osa nendest on vaktsineerimata. „Kahjuks on Eestis väga palju koeri ja kasse, kes on marutaudi vastu vaktsineerimata. Täna pole marutaud meil levinud, kuid see olukord võib väga kergelt muutuda, sest haigust levitavad metsloomad, kes võivad meieni jõuda nakatunud naaberriigist üle piiri tulles," selgitas Hakmann. Lisaks võib marutaud kergesti levida kaugete vahemaade taha  vaktsineerimata lemmikloomaga, kes liigub inimesega kaasa ühest riigist teise. 

Lemmikloomi saab marutaudi vastu vaktsineerida loomakliinikutes või erapraksise põhimõttel töötavate loomaarstide juures. „Samuti vaktsineerivad riikliku loomatauditõrje programmi käigus Põllumajandus- ja Toiduametiga lepingulises suhtes olevad veterinaararstid," kirjeldas Hakmann vaktsineerimisvõimalusi. 

Maailmas sureb marutaudi iga päev sadu inimesi, valdav osa neist lapsed. Neist ligi 95%-l juhtudest saadakse nakkus koeralt. Eesti on olnud tänu kestvatele tõrjemeetmetele juba kümnendi marutaudivaba maa, kuid see raske haigus ohustab meid pidevalt.

Rohkem infot lemmikloomade vaktsineerimise ja marutaudi kohta leiab marutaud.ee.

 

  • Marutaud on 99,9% surmav, kuid 100% ennetatav.
  • Vaktsineerimine on ainus kaitse marutaudi vastu!
  • Vaktsineeri oma koera ja kassi regulaarselt marutaudi vastu. Tee seda vähemalt üks kord kahe aasta jooksul!
  • Ära lase oma loomi hulkuma!
  • Väldi kokkupuuteid võõraste kodu- ja metsloomadega.
  • Õpeta lastele, et võõraid kodu- ja metsloomi ei tohi puutuda, isegi kui nad näivad sõbralikud.
  • Kui sinu lemmikloom saab pureda, siis teavita sellest loomaarsti.
  • Kui saad hammustada, pöördu kiiresti traumapunkti või perearsti poole.
  • Lemmikloomaga reisimisel järgi loomadega reisimise reegleid.