Kaasamine Tartu vallas

Kaasamise põhimõtted

Kaasamine – teeme otsuseid koos nendega, keda need otsused mõjutavad, ning nendega arvestades. Selleks informeerime huvirühmasid ja vallaelanikke ning konsulteerime nendega.

Informeerimine – anname huvirühmadele ja vallaelanikele teada plaanitavatest õigusaktidest või otsustest. Informeerimist kasutame siis, kui on vaja teha muudatusi, mis on möödapääsmatud või väheolulised. Selline muutus on näiteks õigusakti viimine seadusega kooskõlla. Kuna seaduse muudatusi ei saa vaidlustada, ei teki vajadust hakata õigusakti eelnõu laiemalt arutama. Küll aga peab info muudatuste kohta olema kergesti kättesaadav ja kõigile arusaadav.

Konsulteerimine – küsime huvirühmadelt ja vallaelanikelt tagasisidet kavandatavale eelnõule, muudatusele vms, sõnastame küsimused, mille kohta ootame arvamusi, seisukohti ja ettepanekuid. Lisaks anname võimaluse kaasa rääkida ellu viidavate lõpplahenduste osas (mänguväljakud, välijüusaalid).

Tagasisidestame - anname võimaluse kaasa rääkida, tagasisidet anda ning anname ka ise tagasisidet.

 

Kogukondade kaasamine ja kaasav eelarve

Kaasav eelarve annab kohalikule kogukonnale võimaluse rääkida kaasa eelarve kujundamisel. Ettepanekuid kaasavasse eelarvesse saab esitada igaüks, idee esitamisel peab lähtuma kehtivast kaasava eelarve korrast. Idee esitamine on tehtud kodanikule võimalikult lihtsaks: selgitada tuleb oma ideed, selle arvestuslikku maksumust, asukohta ning sihtrühma. Rahvahääletus ja ideede esitamine toimub VOLIS keskkonnas. Võiduideede elluviimise korraldab vallavalitsus koostöös idee autori(te)ga.

Noorte kaasamiseks ja informeerimiseks teeme aktiivselt koostööd noortevolikogu ja õpilasesinduste, noortekeskuste ja noorsootöötajatega. Eakate kaasamiseks ja informeerimiseks kasutame nende jaoks sobivaid kaasamisvorme ja kanaleid. 

Ruumiline planeerimine ja arendus

Kohalikel elanikel ja kõigil huvilistel võimalik kaasa rääkida üldplaneeringu koostamise, detailplaneeringu koostamise ning projekteerimistingimuste avatud menetluse protsessis vastavalt seaduses ette antud tähtaegadele. Ka valla arengudokumentide koostamisel on võimalik esitada ettepanekuid ning osaleda koosolekutel.

 

RÄÄGI KAASA

Rikkumisteade

Tartu vald peab oluliseks valla valitsemise läbipaistvat ja ausat toimimist. Praktikas võib aga ette tulla olukordi, kus neid põhimõtteid ei järgita. Igaüks saab anda teada õigus- või muudest rikkumistest Tartu vallavalitsuses ja vallavalitsuse hallatavates asutustes.

Saada vihje SIIT

 

Tartu vald-heade praktikate kodu!

Käesoleval kevadusuvel kutsus üleeuroopaline linnaalgatuse programm URBACT kõiki üles osalema konkursil heade linnapoliitika praktikate leidmiseks (Good Practice Call*). Selle inspiratsiooniprogrammi eesmärgiks oli leida parimad linnapoliitika näited, mis on väärt laialdasemat jagamist ja rakendamist ka teistes kohtades.

Tartu vald on saanud hulgaliselt inspiratsiooni, häid mõtteid ja tegevusjuhiseid teistelt omavalitsustelt nii Eestist kui välisriikidest. Seetõttu tundus heade praktikate programm kohana, kus teistele midagi tagasi jagada. Erinevates rahvusvahelistes programmides osaledes oleme aru saanud, et paljud meie igapäevased tegevused on midagi uut ja järeletegemist vääriv teistes riikides.

Sõeludes läbi praktikaid, mis on olnud edukad ja mille ülevõtmine võiks aidata ka teisi Euroopa piirkondi, otsustas Tartu valla meeskond esitada programmi meie kaasavate hangete lahenduse. Oleme juba mitmel aastal kasutanud näiteks mänguväljakute, välijõusaalide ja muude kogukonnale vajalike objektide hankimisel lahendust, kus esmalt kogukond kirjeldab oma soove, näiteks millised atraktsioonid võiksid mänguväljakul olla. Seejärel avatakse hange, kus ideekonkursi laadselt peavad pakkujad etteantud summa sisse mahtudes esitama kavandi mänguväljakust, mille planeerimisel on arvestatud esitatud kogukonna soovidega.

Peale pakkumuste saamist on käes eduka pakkuja valimise etapp, kus otsustavaks on kogukonna hääl: läbi hääletussüsteemi valib kogukond esitatud pakkumustest neile sobivaima. Sellise lahendusega saavad arvestatud hangitava objekti tegelike kasutajate soovid. Samas loob see soodsad tingimused innovatsioonile ja uute lahenduste pakkumusele – võidab kõige huvitavama, mitte kõige odavama lahenduse pakkunud ettevõte.

Oktoobri lõpus tuli URBACT Good Practice programmilt teade, et Tartu valla esitatud kaasav hankesüsteem on 249 esitatud idee hulgast valitud esiletõstetavate praktikate hulka. Kokku valiti välja 116 head praktikat, mida osalejad tutvustavad 8-10 aprillini Poolas Wroclawi linnas toimuval linnafestivalil. Sellele festivalile tulevad kokku kõik Euroopa linnad ja linnalised piirkonnad, mistõttu see on ülihea koht tutvustada Tartu valda ja meie tegemisi, sõlmida uusi kontakte ning kinnistada olemasolevaid. Ühtlasi annab nominatsioon õiguse olla järgmises, 2026. aastal avatavas URBACT võrgustike programmis taotlemisel projekti juhtpartneriks.

Oleme tänulikud võimaluste eest, oleme uhked saavutuste üle, oleme inspireerivad kogemuste jagamisel!

Tõnis Tõnissoo
Tartu valla arendusnõunik

https://urbact.eu/news/discover-latest-116-urbact-good-practices