Avasta Tartu vald!

Maamärk Tartu valla piiril Raadil.

Foto: Estrit Aasma

Tartu vald on üha kiiremini arenev ja kasvav omavalitsus Tartu külje all, mis saab igal aastal uueks koduks sadadele peredele. Lisaks sellele, et oleme sportlikuim omavalitsus, on just Tartu vald parim omavalitsus elamiseks Eestis!

Majoraadi park, kus toimub ka juba traditsiooniliseks saanud Rally Estonia Tartu valla etapp.

Foto: Timo Arbeiter

Mida põnevat Tartu vallas toimub?

Tartu valla kultuuriajalugu ulatub kaugele – au sees on hoitud nii kultuuritegemist- kui ka tarbimist. Lisaks neljale kultuurimajale (Tabiveres, Maarja-Magdaleenas, Laevas ja Tammistus) on märkimisväärselt tähtsal kohal ka kogukondade aktiivsus sündmuste korraldamises. Nii võib välja tuua Hoovifestivali, Äksi Avatud Õued, Vudila Hõbekala ja Muinastulede öö Vasulas. Traditsioonilisi tähtpäevi, nagu jaanipäevad, jõulud ja Eesti Vabariigi aastapäev, tähistatakse ülevallaliselt. Lisaks ka 1. advendiküünla süütamist.

Sport ja vaba aeg ning aktiivne puhkus – kus ja kuidas veeta ning mida teha?

Tartu vald on suurepärane koht looduslähedase puhkuse veetmiseks. Valla põhjaosas avanevad imelised vaated Vooremaa maastikukaitsealale, kus kevadine rändlindude saabumine ja haneparvede jälgimine on üks omapärasemaid vaatepilte vallas. Voorte vahele on peitunud 5 järve: Saadjärv ja Soitsjärv, Elistvere, Raigastvere ning Kaiavere järved.Neist viimase ääres asub nii lastele kui ka vanematele põnevaid tegevusi pakkuv Vudila Mängumaa. Batuudid, seiklusrajad, uus turnimisatraktsioon „Ronila", lisaks adrenaliinitaset tõstvad võimalused kihutada põrkeautodega autodroomil. Veepark, kus on kolmel eri tasandil liumäed ja 60 meetri pikkune liutoru, on ainult väike valik kõigest sellest, millega mängumaal ära sisustada terve päev vōi isegi mitu (sest nüüd on Vudilas ka vahvad ja erinevaid vōimalusi pakkuvad majutusmajad).

Eesti suurim kogupere mängumaa koos vingeima välise veepargiga, kus tegevust jagub kõigile ja seda iga ilmaga!

Foto: Lauri Veerde

Vaid viieminutilise sõidu kaugusel Vudila Mängumaast asub Elistvere Loomapark. Park annab võimaluse tutvuda pea kõigi Eesti metsades elavate loomadega, neist tähelepanuväärsemad on pruunkaru, hunt, põder ja ilves. Seigelda saab loomapargi loodusradadel, imetleda kauneid vaateid ja iidseid põlispuid. Siseruumides saab tutvuda näriliste ekspositsiooniga. Maitsva kõhutäie saab Juulamõisa Kohapärimuskohvikus. Kes soovib osa saada tõelistest loodusemaitsetest, nagu näiteks kuusevõrsed, värsked marjad ja kasemahl, siis see on õige paik. Kohapärimuskohvikus tunned, et see koht on loodud armastusega, olles hubane ja peresõbralik ning kasutades menüüs ainult kohalikku toorainet.

Elistvere Loomapargi maskott Karu Karoliina

Foto: RMK Elistvere Loomapargi fotogalerii

Saadjärv pakub jahutust kuumal suvepäeval – just siit leiad Tartu valla kolm suuremat randa – Kukulinna, Kalda ja Tabivere ranna. Kui suplemas käidud, siis uudishimulikku külastajat ootab Saadjärve kaldal Äksis Jääaja Keskus. Tutvuda saab mammuti ja jääkaruga ning õppida palju huvitavat Eestimaa ja maailma looduse kujunemise kohta. Jääaja Keskus sobib ideaalselt külastamiseks peredele.

Kaasahaarava keskuse sümboliks on 10 000 aastat tagasi elanud mammutid. Jääaja Keskuses saab ülevaate jääaja tekke põhjustest ja mõjust maakerale, inimasustuse arenguloost, kliimamuutuste põhjustest ja nende uurimisest. 

Foto: Ülle Jukk

Lisaks põnevale ekspositsioonile ootab teid Jääkaru kohvik ja maaliline parvesõit Saadjärvel! Kõrvalmajas asub Soomepoiste tuba-muuseum ja kui võtad suuna Tabivere poole, jõuad Saadjärve Katamaraaniklubisse Tartu Kalevi Jahtklubis, kus saab sõita SUP-lauaga ning nautida teisi veemõnusid. Vaid paarisaja meetri kaugusel ootab kultuurihuvilist suveperioodil avatud kunstigalerii Galerii No1 ja kes soovib adrenaliinirohket vaheldust, saab oma oskused proovile panna Äksi Motorantšos.

Aktiivse puhkuse veetmiseks on võimalik Äksi Motorantšos krossi- ja põllurajal oma oskused proovile panna. Rajal toimuvad erinevad treeningud ning ka treeninglaagrid.

Foto: Maero Pukk Photography

Kuumal suvepäeval Tabivere rannas leiad jahutust Pork Belly kohvikust, kehakinnituseks pakub Saadjärve Jahtklubi suitsukala ja angerjasuppi. Aktiivse puhkuse veetmiseks on Jahklubist võimalus rentida erinevaid paate, kanuud, purjekaid ja vesijalgrattaid. Talvel saab peale jääpurjetamist ja tõukekelgutamist parvsaunal kuuma leili ning julgematel on võimalus ka jääaugus käia. Kohaliku ajalooga saad tutvuda Tabivere Muuseumis.

Saadjärv on Saadjärve Katamaraaniklubi kodusadamaks, kus korraldatakse traditsioonilisi purjetamise võistlusi. Klubi eesmärk on propageerida katamaraanidega purjetamist Lõuna-Eestis.

Foto: Maarja Vaher

Kui otsid seiklust kohe Tartu linna kõrval, siis külasta kindlasti poolenisti linnas ja poolenisti vallas asuvat Eesti Rahva Muuseumit – kultuuriloomuuseumit, mille eesmärk on kajastada igapäevaelu, kultuuri kui elamise viisi ja laadi, arvestades selle ajalist, ruumilist ja sotsiaalset mitmekesisust. Muuseum keskendub eesti kultuurile, millele lisanduvad teised soome-ugri rahvad.

355,8 meetri pikkune ja 71,7 meetri laiune muuseumihoone avas oma uksed külastajatele 1. oktoobril 2016.

Foto: Tanel Kindsigo

Aktiivse puhkuse veetmiseks looduses tule ja tutvu looduslike puhke- ja metsaradadega Tartu vallas. Teid ootavad kustumatud mälestused Lähte terviseradadel, Amme jõe äärde rajatud imelisel Vasula puhkealal ja Alam-Pedja looduskaitsealal läbi Laeva soo looklev Selli-Sillaotsa õpperada. Kui soovitakse aga puhkust kaugel linnakärast, külasta kindlasti puutumata loodusega omanäolist Piirissaart, mis on rahvusvahelise tähtsusega märgala. Saarele saab Laaksaare sadamast praamiga.

Väike Piirissaar asub Eesti ja Venemaa vahel, Peipsi järve ja Lämmijärve kohtumispaigas Tartu vallas. Kogu saar – 7,5 ruutkilomeetrit – on looduskaitseala, kus on 3 küla – Piiri, Tooni ja Saare.

Foto: Timo Arbeiter

Haridus ja kultuur, huviharidus ning noorsootöö

Alusharidust annavad Tartu vallas Maarja-Magdaleena lasteaed Muumimaja, Kõrveküla lasteaed Päikeseratas, Lähte lasteaed Kiisupere, Laeva lasteaed, Tabivere lasteaed, Raadi lasteaed Ripsik (ja II maja Nupsik) ning Raadi lastehoid.

Põhiharidust annavad Tartu vallas viis kooli – Kõrveküla ja Tabivere Põhikool, mis on värskelt rekonstrueeritud; Laeva Põhikool ja Lähte Ühisgümnaasium ning õpilaskoduga J.V.Veski nim Maarja-Magdaleena Põhikool.

Tartu Valla Muusikakool asutati 1998. aastal, mis tegutseb Kõrvekülas ja Lähtel. 2011. aastal alustas Tabivere põhikoolis tegevust Tabivere Huvikool, mis kasvas välja 1997. aastast alates tegutsenud H. Elleri nimelisest Tartu muusikakooli Tabivere filiaalist.

Tartu Valla Spordikool tegutseb alates 2005. aastast, mille põhitegevuseks on laste ja noorte tervise tugevdamine. Kokku on võimalik tegeleda seitsme spordialaga.

Lähtel on olemas erineva pikkusega radasid, mida saab kasutada nii suusatamiseks, jooksmiseks, kepikõnniks kui ka jalgrattaga sõitmiseks. Sellest 2,5 km ring on ka valgustatud.

Foto: Timo Arbeiter

1914. aastal valmis tänane Laeva kultuurimaja, 1948 sai tänapäevase kuju Maarja-Magdaleena rahvamaja, 2001. aastal sai nurgakivi Tabivere Rahvamaja. Septembris 2020 avati renoveeritud Tammistu Raamatukogu-Külakeskus. Lisaks rahvamajadele, pakuvad kultuuritarbimise ja -tegemise võimalusi kogukondades 10 raamatukogu, millest vanim, Laeva Raamatukogu, tähistab sel aastal 150. aastapäeva.

Tartu vallas tegutseb aktiivselt neli noortekeskust: Laeva, Lähte, Maarja-Magdaleena ja Tabivere. Noored on vallas aktiivsed ning toimib Tartu Valla Noortevolikogu. Oodatud on ka suvine Tartu valla õpilasmalev, kus kohad täituvad alati väga kiiresti.

Tutvu Tartu Valla kinnisvarakuulutustega Kinnisvara24 kinnisvaraportaalis.

Selli-Sillaotsa õpperaja algus kulgeb läbi palumänniku Laeva soo serva, kuhu on ehitatud Suuretüki vaatetorn, millest avaneb suurepärane vaade.

Foto: Timo Arbeiter

https://www.ohtuleht.ee/1063474/tartu-vald-parim-omavalitsus-eestis