« Tagasi

Mida teha tekstiilijäätmetega?

Kohalik omavalitsus pidi alates 1. jaanuarist korraldama tekstiilijäätmete liigiti kogumise. See tähendab, et kõik tekstiilijäätmed tuleb tekkekohal eraldi kokku koguda ja siis õigesse kogumiskohta üle anda. Milliseid esemeid viia tekstiilijäätmete kogumispunkti, mida tuleb tähele panna ja mis neist jäätmetest edasi saab?  

Tekstiilijäätmete hulka loetakse kõik tekstiilist esemed, mis meie igapäevaelus tekivad: rõivad, jalanõud, aksessuaarid (kotid, vööd jms) ja kodutekstiil (rätikud, kardinad, voodipesu, tekid, padjad, voodikatted, pleedid jne).

Kasutuskõlbmatu tekstiil

Kui riided, jalanõud, voodipesu või muud tekstiilid ei ole enam kasutuskõlblikud, siis tuleb need viia tekstiilijäätmete kogumiskohta. Tartu linna ja Tartu valla vahel on sõlmitud koostööleping, mille alusel saavad Tartu valla elanikud tekstiilijäätmeid ära anda Tartu linna Selli tn 19 ning Jaama 72C jäätmejaamadesse (hinnakiri).

Kasutuskõlblik tekstiil 

Terved ja puhtad riided või jalanõud saab viia kaubanduskeskustes asuvatesse kogumiskastidesse, pakkuda või müüa neid erinevates Facebooki gruppides või muudel platvormidel.

Parim, mida siiski teha, on igal võimalusel vältida tekstiilide jäätmeks muutumist. Kui tekstiile tõesti enam kanda või kasutada ei saa - näiteks on särk muutunud auklikuks või püksid siit-sealt kulunud - võib neid pakkuda ka näiteks kaltsuvaipade kudujatele või muudele käsitööseltsidele. Samuti on võimalik rätikuid, kodutekstiili, patju ja tekke annetada loomade varjupaikadele, kes neid hea meelega veel viimast korda kasutavad.   

Tööstuses tekkinud tekstiilijäätmed 

Kohalik omavalitsus ei pea korraldama tekstiilitootmises tekkinud tekstiilijäätmete vastuvõttu. Tootmisettevõte peab tekkinud jäätmed liigiti koguma ning andma need üle keskkonnaluba omavale jäätmekäitlusettevõttele. 

Miks on tarvis tekstiili eraldi koguda ja mis sellest edasi saab? 

Selle asemel, et  tekstiilijäätmed satuksid prügimäele või põletusse, saab osa neist ümber töödelda ning valmistada uusi tooteid. Nii hoiame kokku loodusressursse ja vähendame jäätmeteket. Eestis on ka varsti tekkimas tekstiilijäätmete ringlussevõtu võimekus (Eesti teeb maailmas revolutsiooni: kõik tekstiilijäätmed lähevad peagi taaskasutusse - EIS) seega liigume sammhaaval selles suunas, et tekstiilijäätmetest sünniks uut väärtust.

Euroopa Liidul on ka plaan kehtestada tekstiilidele tootjavastutus. Selle peamine eesmärk on panna tootjad vastutama tekstiilitoodete kogu olelusringi eest, mis hõlmab ka kasutatud tekstiilide nõuetekohast käitlemist. Seejuures peavad tootjad edaspidi rahastama tootjavastutuse alla kuuluvate tekstiilitoodete kogumist, korduskasutust, ümbertöötlemist ja kõrvaldamist. Hetkel toimuvad EL tasandil läbirääkimised ning loodetavasti jõutakse tulemuseni selle aasta esimeses pooles. Siis selgub ka tootjavastutuse rakendamise tähtaeg.