Haridus- ja Teadusministeerium tänab ja tunnustab

15. maist avanes võimalus taastada kõigis haridusasutustes osaline kontaktõpe. Sel õppeaastal kõik lapsed korraga enam koolimajja ei kogune, enamus läheb 10. juunil algavale suvevaheajale vastu distantsõpet jätkates.

Haridus- ja Teadusministeerium tänab ja tunnustab õpilasi, õpetajaid, koolijuhte ja lapsevanemaid distantsõppe perioodil tehtud töö ja nähtud vaeva eest.

Nii mõnigi on jõudnud meilt juba küsida, kuidas algab sügisel uus õppeaasta. Teadlaste prognoosidele tuginedes on põhjust arvata ja loota, et õppeaastat 2020/2021 alustame tavapäraselt – koolimajades, klassiruumides, auditooriumides.

Soovime, et igaüks leiaks enne uut kooliaastat võimaluse mõnusalt puhata – mõistagi parajasti kehtivaid reegleid järgides.

Lapsed ja noored saavad ka tänavu suvel nautida laagri- ja malevaelu. Valitsuse eilse otsuse kohaselt on alates 12. juunist lubatud noortelaagrid ja –malevad. Nende korraldamisel tuleb lähtuda sellest, et ühe grupi suurus võib olla maksimaalselt 20 inimest ning ühes vahetuses võib osaleda kuni 300 inimest. Gruppide komplekteerimisel tuleb arvestada osalejate vanust ning gruppide tegutsemine tuleb korraldada hajutatult, sealhulgas majutumine ja toitlustamine. Lisaks tuleb desinfitseerida üldkasutatavaid vahendeid ja tuulutada ruume ning tagada töötajatele ja osalejatele kätepesu ja desinfitseerimise võimalused.

Ministeeriumi veebilehel on leitavad laagrite ja malevate korraldajatele täpsemad juhised, vaata ka www.hm.ee/koroona.

Ehkki epideemia näitab praegu taandumise märke, on selge, et seda põhjustanud viirus ei kao kuhugi. Meil tuleb sellega kohaneda. Mida paremini me SARS-CoV-2 viiruse, aga ka teiste viiruste olemust, levikut ja ohtusid mõistame, seda paremini tuleme toime võimalike uute nakkuspuhangutega ja suudame neid ka ennetada.

Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel on valminud kaks õppefilmi, mis annavad õpilastele eakohast teavet viirustest ja viirushaigustest. Filmid pakuvad mõtlemisainet olukorra tõsidusest viirusnakkuste leviku puhul ja igaühe rollist selleks, et naasta tavapärase elu juurde.

Esimese ja teise kooliastme õpilastele mõeldud 10-minutilises õppefilmis tutvustatakse viiruseid, sealhulgas SARS-CoV-2, ning viirushaigusi, sealhulgas Covid-19. Kolmandale kooliastmele mõeldud 13-minutilises õppefilmis kujutatakse lisaks ka seda, mis toimub organismis, kui nakatutakse SARS-CoV-2 viirusega. Samuti näidatakse õppefilmides, milliste reeglite järgimine on oluline, et vältida nakatumist ja epideemia laienemist. Õppefilmid on kõigile tasuta kättesaadavad.

I ja II kooliastmele mõeldud film
III kooliastmele ja gümnaasiumile mõeldud film

Rahulikku meelt järgnevateks õppetöö nädalateks ja suvekuudeks

Haridus- ja teadusminister