Rahvusvaheline foorum vabatahtlike kaasamisest annab Tartu 2024 tiitlivõidu järgsetele sündmustele avapaugu

Kahe kuu eest Euroopa kultuuripealinnaks valitud Tartu 2024 korraldab 21. novembril esimese suursündmuse pärast tiitlivõitu. Rahvusvahelisele Kultuurikompassi foorumile "Kuidas kultuuris osavalt vabatahtlikke kaasata?" on kutsutud valdkonna eestvedajaid ja asjahuvilisi nii Eestist kui Tartu sõpruslinnadest üle Euroopa.

Eesti Rahva Muuseumi ajutiste näituste saalis toimuval foorumil tutvustatakse häid praktikaid ja süsteeme vabatahtlike kaasamiseks, vahetatakse kogemusi eri kultuuritaustaga elanike kaasamisest ning arutletakse noorte ja eakate vabatahtlikkuse üle. Sündmusel tutvustatakse ka Tartu 2024 edasisi plaane.

Foorumi peakorraldaja Kalle Paasi sõnul on alanud mahukad ettevalmistustööd, et pakkuda 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnana atraktiivseid ja hästi korraldatud sündmusi. Muuhulgas on järgnevatel aastatel oodata vabatahtlike panuse kasvu kultuurisündmuste läbiviimisel. "Vabatahtlik töö võib noorte jaoks olla oluliseks hüppelauaks tööellu ning eakate jaoks meeldiv viis ühiskonda panustada ning enda jaoks põnevate teemadega tegeleda," kinnitab foorumi peakorraldaja. "Kultuuriprogrammi eestvedajad, professionaalsed loojad ja korraldajad peavad oskama sellist vabatahtlikku osalust nii küsida kui pakkuda."

Euroopa kultuuripealinna programmi võimalikku ulatust kirjeldab Kalle Paas mulluse kultuuripealinna Leeuwarden-Friesland 2018 näitel: "Põhja-Hollandis osales tiitliaasta sündmustel vabatahtlikena kümme protsenti piirkonna 650 000 elanikust. Sellist kaasatust ei saavuta kultuurikorraldajad üleöö, vaid aastatepikkuse järjepideva ja teadliku tööga eri elanikkonna gruppide seas."

Kultuurikompassi foorumil "Kuidas kultuuris osavalt vabatahtlikke kaasata?" astuvad üles ja tutvustavad praktilisi kogemusi vabatahtlike kaasamisel Anti Lillak (Eesti Rahva Muuseum), Dan Prits (Tartu Rahvusvaheline Maja), Eha Paas (Eesti Külaliikumine Kodukant, vabatahtliku pass), Jaan Ulst (PÖFF), Lemmit Kaplinski (TYPA), Marija Pulokaitė (Kaunas 2022, Leedu), Michaela Snopková (Work in Estonia), Pilvi Nissilä (Tampere, Soome), Renata Kiss (Veszprém, Ungari), Teele Vaalma (Tartu Maraton). Foorumi avab Tartu linnapea Urmas Klaas.

Esinemiste järel toimuvad modereeritud aruteluringid publiku ja esinejate vahel väiksemates seltskondades. Sündmust viivad läbi DD Stratlabi konsultandid ning sellel on eesti- ja ingliskeelne sünkroontõlge. Osalejatele pakutakse kohvi ja suupisteid. Foorum toimub kell 13.30-19.00. Osavõtt on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine: http://bit.ly/Kultuurikompass4.

Kultuurikompass on Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna ja Tartu 2024 programm, mille eesmärk on toetada Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajaid, kohalikku ja rahvusvahelist koostööd ning sotsiaalselt ja keskkondlikult vastutustundlikku kultuurikorraldust. Tänavu on Kultuurikompassi sündmustel jagatud kogemusi nii uutest ühisrahastusvõimalustest, sotsiaalmeediaturundusest kui keskkonnateadlikust kultuurikorraldusest. Rohkem infot Kultuurikompassi kohta leiab veebiaadressilt www.tartu2024.ee/kultuurikompass.

FOTOD

-       Eelmise, augustis Tartu Loodusmajas toimunud Kultuurikompassi foorumi teema oli "Kuidas korraldada kultuuri keskkonnateadlikumalt?" (Foto: Kiur Kaasik): https://drive.google.com/file/d/1zvNuPdSG38aaU9HyYjvTDDLFl210mmpN/view?usp=sharing

-       Tartu Raekoja platsi ees asuv Tartu 2024 maamärk koos Tartu 2024 meeskonnaga (Foto: Kiur Kaasik): https://drive.google.com/file/d/1kns0E_MsssP5ew-umZ9rg5Nt9WoJWez0/view?usp=sharing

LISAINFO:

Kalle Paas